Uprawa pod chmurką i na dużych powierzchniach o zmienności glebowej nigdy nie da takich wyników jak uzyskiwane w doświadczeniach, a te w doświadczeniach też są dalekie od genetycznego potencjału plonowania roślin.
Liga Mistrzów Plonowania PROCAM
Plonowanie roślin w doświadczeniach COBORU zależnie od gatunku jest o 30–50% wyższe do uzyskiwanych w rzeczywistości na polach produkcyjnych. To jest w zasięgu praktyki rolniczej i wymaga przede wszystkim promocji wymiany materiału siewnego na kwalifikowany.
Doradcy agronomiczni PROCAM w ramach poletek demonstracyjnych Instytutu Praktycznej Agronomii prowadzili w bieżącym sezonie badania technologii ochrony i nawożenia odmian pszenicy oraz ich plonowania. Dodatkowo, w ramach Ligi Mistrzów Plonowania pod nadzorem Kancelarii Rekordów dokumentowali plony na polach produkcyjnych rolników z różnych części
Polski.
Największy, udokumentowany w 2022 roku plon zebrany z pola produkcyjnego wyniósł 12,358 t/ha i jest to obecnie drugi wynik w historii prób ustanawiania Rekordów Polski – mniejszy o 209 kg/ha od rekordu z 2020 r. – 12,567 t/ha. Oba wyniki osiągnięto na odmianie
Argument.
- Plantatorzy zbierają plony niewiele ustępujące tym z doświadczeń, ale każdy rolnik dokonuje tego z najnowszymi odmianami. To pokazuje, jak ważny jest postęp hodowlany i siew kwalifikatu
Najlepsi gonią plony z doświadczeń
A jak wyglądają różnice w plonowaniu odmian pszenicy w doświadczeniach i na polach rolników? Różnice nie są aż tak duże. Na poletkach wdrożeniowych IPAP na Żuławach rekordowe odmiany średnio plonowały blisko lub powyżej 13 ton z hektara:
- Chevignon 13,2 t/ha,
- Findus 12,95 t/ha,
- RGT Ritter 13,8 t/ha,
- Argument 14,1 t/ha.
Pomiary plonów z hektara na polach produkcyjnych przyniosły najlepsze plony na poziomie ponad 11 ton z hektara z rekordowym w 2022 roku plonem 12,358 t/ha odmiany Argument:
- Argument 12,358 t/ha,
- RGT Ritter 11,394 t/ha,
- Findus 11,273 t/ha.
Warto wspomnieć, że na polach produkcyjnych uczestników Ligi Mistrzów Plonowania plony miejscami, wg odczytów urządzeń kombajnów, na odcinkach pól także przekraczały 13 t/ha, a nawet 14 t/ha.
- Odczyt z kombajnu – zbiór na polu produkcyjnym odmiany Argument 14,2 t/ha
Za informacją PROCAM
fot. PROCAM
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.