StoryEditorSzkodniki

Ploniarka zbożówka zagraża zbożom i kukurydzy. Jak chronić swoje uprawy?

02.05.2022., 13:05h
W Polsce pod wspólną nazwą ploniarki zbożówki występują dwa gatunki – Oscinella frit i O. pusilla, ale znaczenie gospodarcze, ze względu na dużą liczebność, ma głównie pierwszy z nich.

Dokładne informacje o biologii rozwoju i szkodliwości tego szkodnika można znaleźć w poradnikach sygnalizatora ochrony zbóż oraz kukurydzy opracowanych przez naukowców z IOR – PIB w Poznaniu. Niestety, nie znajdziemy zaleceń chemicznego ograniczania ploniarki, a jeszcze w 2020 r. były trzy zarejestrowane insektycydy.

Rozwój ploniarki w dużym stopniu zależy od temperatury 

Zanim przejdziemy do kilku agrotechnicznych wskazówek pozwalających ograniczyć szkodliwość ploniarki, warto przypomnieć, jak ona wygląda i przedstawić najważniejsze informacje z biologii jej rozwoju.

Dorosłe owady ploniarki zbożówki są czarne, od strony brzusznej - żółte. Skrzydła są przezroczyste, szarawe, z tęczowym połyskiem. Długość ciała samic wynosi 1,8-2,0 mm, samców 1,5-1,7 mm. Jaja są wąskie, białe lub kremowe, podłużnie bruzdkowane oraz poprzecznie prążkowane i mają wymiary 0,7 mm × 0,16 mm. Larwa ma długość do 4,5 mm, jest kremowa lub jasnozielona, cylindryczna, z przodu spiczasta, a na końcu zaokrąglona. Bobówka ma kształt wrzecionowaty, barwę ochry lub brunatną, długości około 3 mm.

Rozwój ploniarki w dużym stopniu zależy od temperatury ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:49