Jak azot podzielić, w sytuacji, kiedy nie znamy zasobności gleby w azot mineralny? Możemy oprzeć się wtedy na standardowych zaleceniach podziału dawki całkowitej. Nie będzie to jednak nawożenie precyzyjne. Dlatego w intensywnych technologiach uprawy z wysokimi oczekiwanymi plonami warto badać azot mineralny. Mimo że to kosztuje, to dając konkretne informacje pozwala stosować azot efektywnie i tanio.
Przed ruszeniem wegetacji
Zakładając, że znamy pH gleby, zasobność w fosfor, potas, magnez i siarkę, analizę gleby na zawartość azotu N-mineralnego powinniśmy wykonać przed ruszeniem wiosennej wegetacji. Najważniejsze jest, abyśmy wynik analizy otrzymali przed terminem stosowania pierwszej dawki azotu.
Wczesnowiosenna dawka azotu może być dokładnie określona tylko na podstawie pomiaru zawartości azotu mineralnego w warstwie gleby 0–60 cm (większość azotu mineralnego mieści się w warstwie 20–60 cm), który mogą wykonać Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze.
Potrzebne specjalistyczne laski
Jak pobierać i przygotowywać próbki do tego badania? Próbki gleby pobiera się wczesną wiosną z pól roślin ozimych przed zastosowaniem nawozów azotowych, czyli przed rozpoczęciem lub bezpośrednio po rozpoczęciu wegetacji, natomiast z pól przeznaczonych pod uprawę roślin jarych – najpóźniej przed siewem i przedsiewnym nawożeniem tych roślin. Pamiętajmy, że po dostarczeniu próbki na wynik badania azotu mineralnego musimy poczekać do 4 dni.
Przy samodzielnym pobieraniu próbek pamiętajmy, że na polach o małej zmienności jedna próba zbiorcza do badań o wadze 250 g będzie reprezentatywna dla ok. 4 ha. Aby próba zbiorcza była reprezentatywna, musimy wcześniej pobrać minimum 10 próbek pierwotnych z wybranych losowo miejscpobrania, ale nigdy nie należy pobierać ich z obrzeży pól w pasie do 4 m.
Pamiętajmy też o pewnym reżimie postępowania z próbą do badania azotu mineralnego – musi trafić do analizy najlepiej natychmiast. Możliwe jest krótkie, maksymalnie do 3 dni, przechowywanie próbki w temperaturze 2–5 st C. Dłuższe przechowywanie wymaga temperatury minus 18 st. C.
Wynik i co dalej
Oczywiście znając wynik możemy dokonać korekty nawożenia azotem pod zakładane plony roślin. Oczywiście inne znaczenie i wartość będzie miał ten sam poziom azotu w glebie lekkiej, inne w ciężkiej. Potrzeby nawożenia roślin azotem można określić znając kategorię agronomiczną gleby i zbadaną zawartość azotu (dane w tabeli). Pamiętajmy, że standardowe zalecenia nawożenia azotem w różnych publikacjach IUNG są opracowywane z założeniem średniej zawartości azotu mineralnego w glebie. Znając jego dokładne wartości, po analizie możemy wprowadzić korekty. Jakie są zasady wykorzystywania wyników po analizie azotu? Przedstawimy dwa hipotetyczne przykłady korygowania nawożenia azotem.
Przykład 1
Przy wysokiej i bardzo wysokiej zawartości azotu mineralnego w glebie planowaną dawkę nawozu zmniejszamy o różnicę pomiędzy stwierdzoną w badaniu zawartością azotu i górną granicą zawartości średniej dla danej kategorii agronomicznej gleby.
Przykład 2
Jeśli zawartość azotu mineralnego jest bardzo niska, lub niska dawkę należy zwiększyć o różnicę pomiędzy dolną granicą zawartości średniej dla danej kategorii agronomicznej i ilością oznaczoną w badaniu:
Korekta wielkości dawek azotu na 1 ha pokazana w przykładach nie robi wielkiego wrażenia. Jeżeli jednak dotyczy to 10 lub 100, albo 1000 ha, ewentualne oszczędności są olbrzymie.
Marek Kalinowski