Na początku marca firma BASF w swoim Centrum Kompetencyjnym w Pągowie, w powiecie namysłowskim,0 dokonała przeglądu zlokalizowanych tam poletek rzepaku i pszenicy. Są na nich testowane produkowane przez koncern technologie ochrony.
Doświadczenia polowe prowadzone są tam na glebie o bardzo wysokiej II klasie bonitacji. Średniej sumy opadów pozazdroszczą z pewnością rolnicy z Kujaw i Wielkopolski. Zeszły rok oceniany był za trudny i wymagający. Uprawom nie sprzyjał niekorzystny rozkład deszczów, których brakowało w krytycznych fazach rozwoju roślin. Mimo to łącznie i tak spadło w okolicy Pągowa 670 mm deszczu. W normalnych latach potrafi go spaść nawet 900 mm.
– Gleba jest żyzna i gliniasta. Obfita w warstwę orną. Podeszwa płużna znajduje się na głębokości około 70 cm. Tam gdzie odbywają się przejazdy maszynami, co roku wykonywane jest głęboszowanie, tak aby przerwać strukturę gruntu – mówił Miłosz Piotrowski z Centrum Kompetencyjnego BASF w Pągowie.
- W Pągowie są testowane plantacje pod kątem wpływu na nie fungicydu i regulatora wzrostu Caryx 240 SL. Tam gdzie został zastosowany widoczne są różnice w pokroju roślin, wyniosłoś...