Dotkliwie odczuwalne zmiany klimatu
Pierwszy z prelegentów Andrzej Gmiąt, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku, rozpoczął swój wykład od zachodzących zmian klimatycznych, których skutki bardzo dotkliwie odczuwamy.
– Rosną stężenia gazów szklarniowych w atmosferze, a co za tym idzie, rośnie temperatura globalna, która niesie za sobą zdecydowanie ujemny wpływ na produkcję rolniczą. Możemy być pewni, że coraz częściej będzie zauważalny wzrost deficytu wody w glebie. Największym zagrożeniem dla upraw stała się susza, dlatego obowiązkiem każdego rolnika jest zatrzymanie możliwie największej ilości wody w glebie – przekonywał.
W Europejskim Zielonym Ładzie ekologia ważna na każdym etapie działalności rolniczej
Druga część wykładu dotyczyła systemów rozwoju rolnictwa w Europie. Rolnicy chcąc prowadzić swoje gospodarstwa zgodnie z obowiązującym Europejskim Zielonym Ładem, powinni prowadzić działania oparte o zrównoważony rozwój kierując się przede wszystkim ekologią na każdym etapie działalności.
Wapnowanie buduje próchnicę
Prof. Stanisław Pietr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zachęcał w wykładzie do regularnego wapnowania, jako sposobu na budowę próchnicy i zachowanie żyzności gleb. Kolejno omówił przyczyny oraz skutki zakwaszania gleb, a także szereg zalet regularnego wapnowania. Stanisław Pietr, który prócz pracy naukowej prowadzi również swoje własne gospodarstwo rolne, omówił zalety wapnowania na słomę, tłumacząc poszczególne etapy rozkładu reszek pożniwnych w glebie.
Szkolenie było bezpłatne i skierowane do rolników oraz wszystkich chętnych zainteresowanych tematyką spotkania. Organizatorami byli: Kopalnia Wapienia "Czatkowice", Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Stowarzyszenie Producentów i Doradców Rolnictwa w Brzesku. Aby wziąć udział w szkoleniu należało jedynie zarejestrować się na stronie kopalni.
Marek Kalinowski
Zdjęcie: Pixabay