StoryEditorWiadomości z branży

Polska w cieniu suszy - jak radzić sobie z niedoborem wody?

18.06.2018., 13:06h
Analizując przebieg opadów deszczu w Polsce od początku 2018 roku rzuca się w oczy bardzo niska suma opadów. W rejonach, gdzie lato i jesień ubiegłego roku zapisały się jako deszczowe, problem niedoboru wody pojawił się wraz z końcem kwietnia. Na pozostałych obszarach, np. na Lubelszczyźnie, problem ten ukazał się jednak już wcześniej.
W okresie od początku stycznia do końca maja praktycznie w całej Polsce nie spadło więcej niż 200mm/m2. To co najbardziej niepokoi to jednak ich rozkład. W wielu sprawdzanych lokalizacjach pojawiały się jednostkowe, bardzo duże opady, które często stanowiły nawet 30% łącznej sumy deszczu.

Deszczować zboża?

Rośliny potrzebują odpowiedniej, sprecyzowanej ilości wody w newralgicznym okresie wiosenno-letnim. W uprawach warzyw czy ziemniaków powszechnym sposobem uzupełnienia wody jest deszczowanie. Czy metoda ta sprawdza się także w zbożach i innych uprawach? Badania naukowców pokazują, że wykorzystanie deszczowni w uprawach pszenicy ozimej jest efektywne już wtedy, gdy w okresie wiosenno-letnim suma opadów nie przekracza 200 mm. Jak przytoczyłem wyżej, w tym roku w wielu rejonach nawet nie zbliżono się do tej sumy opadów. Nie każdy rolnik ma jednak możliwość zastosowania deszczowni, ze względu chociażby na brak źródła wody.



  • Brak wody w okolicach Wrocławia. Na zdjęciu lotniczym widać szybsze  dojrzewanie roślin na obszarach, gdzie stwierdzono deficyt wody

Okresy krytyczne dla upraw

Większy problem niż zbyt mała ilość wody, jest jej nierównomierny opad w trakcie wegetacji. Rośliny mają swoje fazy krytyczne, w których szczególnie negatywnie reagują na niedostateczną ilość wody w glebie. Dla roślin zbożowych okres krytyczny przypada na okres od fazy strzelania w źdźbło do fazy kłoszenia, a następnie w fazie nalewania ziarna. W rzepaku newralgicznym okresem jest kwitnienie i dojrzewanie. Niedobór opadów podczas kwitnienia ogranicza rozgałęzianie się roślin, przyczynia się do opadania kwiatów i niezawiązywania się łuszczyn. Dla kukurydzy okresem krytycznym w zaopatrzenie wodą jest okres kwitnienia i początek rozwoju kolb, który przypada w Polsce na miesiące lipiec i sierpień. W uprawie ziemniaka okres krytyczny przypada na fazy od zawiązywania pąków kwiatowych przez kwitnienie, formowanie bulw po żółknięcie roślin. Natomiast w buraku cukrowym to okres od zwarcia międzyrzędzi do intensywnego grubienia korzeni (ok. 2 miesiące).


Tab.1. Zapotrzebowanie wybranych gatunków roślin na wodę
w newralgicznym okresie wegetacji
Gatunek Zapotrzebowanie na wodę w okresie wiosenno-letnim (mm)
Pszenica ozima 230-250
Pszenica jara 230-300
Ziemniak wczesny 230-280
Ziemniak późny 350-400
Groch 280-300
Kukurydza* 450-480
Buraki cukrowe* 450-500
Jęczmień jary 240-300

Jak radzić sobie z niedoborem wody?

W ostatnich latach coraz częściej borykamy się ze skrajnościami pogodowymi, z czego przeważają problemy niedobory wody. Czy jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać? Istnieją pewne zależności, których praktykowanie w znaczący sposób zmniejsza ryzyko strat wynikających z braku wody.

1.Problem niedostatecznej ilości wody dotyczy zwłaszcza gleb średnich i lekkich, a takie stanowią ponad połowę powierzchni użytków rolnych w Polsce.

2. Gospodarując na słabszych glebach należy wybrać te gatunki, które lepiej znoszą słabsze stanowiska. Uprawa pszenicy ozimej na stanowisku gleby lekkiej, V klasy, obarczona jest większym ryzykiem niż na stanowisku cięższym, klasy II.

3. W ramach gatunku należy wybierać odmiany lepiej tolerujące słabsze stanowiska i okresowe niedobory opadów. Praktyka pokazuje, że nawet wśród gatunków wymagających jak np. rzepak ozimy, można znaleźć odmiany, które bardzo dobrze radzą sobie na trudnych stanowiskach (np. rzepak ozimy, odmiana Rohan czy w kukurydzy odmiana Luigi).


Tab.2. Fazy krytyczne niedoboru wody i jego skutki dla zbóż
Okres niedoboru Skutki
Kiełkowanie Przerzedzenie wschodów
Krzewienie zahamowanie rozwoju części nadziemnych i korzeni, zmniejszenie liczby źdźbeł i kłosów oraz kłosków w kłosie
Strzelanie w źdźbło zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej, zmniejszenie przyrostu organów wegetatywnych, zmniejszenie plonu słomy i ziarna
Kłoszenie i kwitnienie słabe wykształcenie kłosa, zmniejszenie liczby ziaren w kłosie, powstają kłosy puste
Dojrzałość mleczna słabe wykształcenie ziarna i zmniejszenie plonu


4. W roślinach ozimych należy zadbać o prawidłowe wykształcenie systemu korzeniowego (na co ma wpływ wiele elementów, od uprawy po nawożenie, siew i zabiegi pielęgnacyjne wpływające na rozwój korzenia). Zastosowanie biostymulatorów wpływających na rozwój korzenia jest najbardziej istotne przed wystąpieniem czynnika stresowego.

5. Należy zadbać o nawożenie mineralne, szczególnie potasem, który reguluje gospodarkę wodną rośliny. Zdrowa, dobrze odżywiona roślina lepiej poradzi sobie z niedoborami opadów. Ważnym aminokwasem, który wpływa m.in. na ochronę przed skutkiem wysokich temperatur, braku wody czy przenawożenia (zasolenia) stanowiska jest prolina, która w dużej ilości znajduje się w produkcie Naturamin WSP.

6. W warunkach Polski problemem nie jest roczna suma opadów, a ich rozkład, który często jest niekorzystny dla roślin ozimych czy zbóż jarych. Dla prawidłowego rozwoju roślin ważna jest dostępność wody w tzw. okresach (fazach) krytycznych.

7. Jeżeli jest taka możliwość, warto wykonać zabieg deszczowania, który dla uprawy pszenicy ozimej jest uzasadniony już przy opadach wiosenno-letnich poniżej 200 mm.

Racjonalne gospodarowanie i podejmowanie rozważnych decyzji na pewno może wpłynąć na zmniejszenie skutków suszy. Jednak w dłuższym okresie każda uprawa nie ma szans na prawidłowy rozwój i plonowanie przy braku opadów deszczu. Stąd tam gdzie jest to możliwe, i ma to uzasadnienie ekonomiczne, warto pomyśleć o zastosowaniu deszczowni. Deszczowanie nigdy nie powinno być zabiegiem interwencyjnym, tylko przemyślanym procesem dostarczania wody w roślinie, w ilości i czasie, najbardziej pozytywnie wpływającym na jej rozwój.

Paweł Talbierz
Crop Manager Chemirol
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:39