StoryEditorWiadomości z branży

Polski producent nawozów ADOB od 30 lat na rynku

11.10.2020., 09:10h
ADOB zaczynał działalność na polskim rynku w 1990 roku. Obecnie ma 2 zakłady produkcyjne i jest jednym z największych polskich producentów nawozów dolistnych. – Nie przypuszczaliśmy, że będziemy rozwijać się tak szybko i dynamicznie  – przekonuje Adam Nawrocki, szef ADOB.

30 lat działalności ADOB w polskim rolnictwie

ADOB rozpoczął działalność w 1990 rok. W tym czasie firma wyspecjalizowała się w produkcji schelatyzowanych nawozów mikroelementowych, saletry wapniowej oraz siarczanu i azotanu magnezu przeznaczonych do stosowania w uprawach rolniczych, sadowniczych, fertygacji i hydroponice.

W ciągu 30 lat istnienia na rynku ADOB zdołał uzyskać pozycję lidera w Polsce na rynku nawozów dolistnych. Obecnie ADOB zatrudnia ponad 400 pracowników i posiada dwa zakłady produkcyjne w Poznaniu i Wrocław-Złotniki oraz nowoczesne laboratoria badawcze i własny dział rozwoju. Produkty ADOB są eksportowane do ponad 80 krajów na świecie.

– Rozpoczynając naszą działalność jesienią 1990 roku nie przypuszczaliśmy, że będziemy rozwijać się tak szybko i dynamicznie – przekonuje Adam Nawrocki, prezes i właściciel PPC ADOB.

 

Jak wyglądał rozwój ADOB przez ostatnie 30 lat?

ADOB został założony jesienią 1990 roku i bardzo szybko uzyskał licencję z BASF co dało początek w Polsce marce BASFoliar. Kolejnym milowym krokiem firmy było nabycie w 2002 roku udziałów w Zakładach Chemicznych Złotniki oraz wprowadzenie do produkcji biodegradowalnych chelatów IDHA opartych na patencie firm ADOB oraz Bayer. W kolejnych latach ADOB podpisał umowę dystrybucyjną z ICL, SQM i YARA dotyczącej siarczanu magnezu i azotanu magnezu oraz z HYDRO/YARA na dystrybucję azotanu wapnia i jego pochodnych.

W 2008 roku ADOB uzyskał światowy patent na nowy czynnik chelatujący HBED, a w 2012 roku rozpoczęła się produkcja chelatów HBED – ADOB Fe HBED i ADOB Zn HBED.

Warto także wspomnieć, że 2011 rok był niezwykle istotny dla rozwoju ADOB na rynkach międzynarodowych. W tym roku otworzono przedstawicielstwo w Chinach – ADOB® Quingdao. ADOB przystąpił także do projektu Harvest Zinc. Projekt ten jest prowadzony w 7 krajach i obejmuje 4 główne uprawy oraz oznacza wiele doświadczeń polowych, które mają na celu biofortyfikację, czyli wyhodowanie odmian o wysokiej zawartości mikroskładników pokarmowych w częściach jadalnych roślin, co ma doprowadzić do ograniczenie zjawiska niedożywienia na świecie.

 

Właściciel ADOB: cieszymy się, że rolnicy mogą uzyskiwać lepsze plony

Adam Nawrocki, właściciel ADOB podkreśla, że strategia rozwoju firmy sprawdziła się i pozwoliła na zbudowanie zaufania zarówno u firm handlowych, jak i u rolników. Strategia ta opiera się na trzech filarach: inwestycje w badania i rozwój, stawianie na nowoczesne technologie produkcji oraz wysoką jakość wytwarzanych produktów.

– Bardzo nas cieszy, że dzięki naszym nawozom tysiące rolników w Polsce i jeszcze więcej na całym  świecie, może osiągać wyższe i lepsze jakościowo plony – dodał Adam Nawrocki, szef ADOB.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. listopad 2024 01:57