StoryEditorAgroporady

Poplony ozime i wtóre na paszę lub biogaz

05.09.2019., 09:09h
Ocieplający się klimat w ostatnich latach powoduje coraz częściej występowanie suszy glebowej, która wyrządza duże straty w gospodarstwach rolnych. Szczególnie w tych, które specjalizują się w chowie bydła opasowego lub mlecznego, uniemożliwiając im zapewnienie dostatecznej ilości dobrej paszy objętościowej w lecie.
Dlatego trzeba zorganizować w wymienionych gospodarstwach niezbędną ilość paszy w formie kiszonek nie tylko na zimę ale również na całe lato. W warunkach suszy istnieją trudności w pozyskiwaniu niezbędnej ilości biomasy na paszę objętościową do bezpośredniego skarmiania. Do tego celu najlepiej nadaje się uprawa żyta w poplonie ozimym oraz kukurydza lub sorgo pastewne w plonie wtórym, które jest sprawdzonym rozwiązaniem w produkcji wysokich plonów biomasy.  

Na paszę i na biogaz

Uprawa żyta w poplonie ozimym jest polskim rolnikom dobrze znana, ponieważ była i jest nadal – chociaż w zbyt małym zakresie – wykorzystywana do produkcji paszy objętościowej. Natomiast w gospodarstwach bezinwentarzowych biomasę z poplonu ozimego i plonu wtórego można wykorzystywać do produkcji biogazu. Wówczas lepiej stosować kukurydzę zamiast sorga, które ma gorszą wydajność biogazu od kukurydzy. Biomasa rolnicza stanowi wtedy dodatek do substratów odpadowych pochodzących z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego przeznaczonych dla biogazowni. Z tego względu biomasa powinna odznaczać się wysokimi plonami i dobrą wydajnością biogazu z jednostki powierzchni pola or...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 00:34