StoryEditorChoroby

Poznajemy choroby –plamistość siatkowa jęczmienia

06.04.2018., 13:04h
Sprawcy plamistości siatkowej jęczmienia atakują rośliny w różnych fazach rozwoju, a choroba pojawia się najczęściej tylko na liściach. Choroba cechuje się jednak dużym zróżnicowaniem objawów. Rozpoznanie choroby we wczesnych stadiach rozwojowych jest bardzo trudne nawet dla specjalistów.
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi plamistości siatkowej jęczmienia są: stosowanie porażonego ziarna do siewu, uprawa odmian nieodpornych, zbyt gęsty siew i bardzo zmienne warunki pogodowe. Zahamowanie rozwoju choroby w sezonie wegetacyjnym może nastąpić podczas przedłużającej się ciepłej i bezdeszczowej pogody.

Źródłem ziarno i resztki pożniwne

Plamistość siatkowa jęczmienia przenosi się z materiałem siewnym i ale źródłem porażenia są też resztki pożniwne. Nasileniu choroby sprzyja monokultura i gęste siewy a rozwija się ona najszybciej w temperaturze 15 st. C (rozwija się szybko przy temperaturze w w czasie dnia od 18 do 22 st. C i w nocy od 12 do 16 st. C), wilgotność na poziomie ok. 80%, przy częstych opadach i przy nasłonecznieniu dziennym minimum 5 godzin. Może powodować spadki plonów dochodzące do 40%. Czas inkubacji w temperaturze 15°C – 5 dni.

Biorąc pod uwagę źródła infekcji, sprawcę choroby można ograniczać przez siew zdrowego, kwalifikowanego i zaprawionego ziarna. Ważne jest też niszczenie resztek pożniwnych i samosiewów jęczmienia, odpowiedni płodozmian, w którym koniecznie należy unikać siewu jęczmienia jarego w sąsiedztwie jęczmienia ozimego.

Ważnym elementem ograniczania sprawcy choroby jest stosowanie optymalnych norm wysiewu jęczmienia, a w przypadku jęczmienia ozimego, zwiększenie jesiennej dawki nawożenia potasowego i zmniejszenie jesiennej dawki nawożenia azotowego, a potem zastosowania możliwie wcześnie nawożenia azotowego wiosną.



  • Specyficzne objawy plamistości siatkowej jęczmienia, kiedy po wydłużeniu się plam i pojawieniu się podłużnych i poprzecznych brunatnych nekroz widoczny jest na nich wzór siatki

Objawy typowe i niespecyficzne

W uprawie jęczmienia należy zwrócić uwagę na występowanie sprawcy plamistości siatkowej jęczmienia (Pyrenophora teres). Pierwsze symptomy plamistości siatkowej na młodych listkach siewek jęczmienia mają postać niewielkich, brunatnych plamek. Dopiero w miarę rozwoju choroby plamy się wydłużają tworząc siateczkę i mogą występować jednocześnie w kilku miejscach na liściu. W tych miejscach stopniowo pojawiają się chlorozy i blaszki liściowe żółkną. Silnie porażone liście zamierają.

Przedstawione wyżej objawy są charakterystyczne dla sprawcy choroby. Zależnie od odmiany, intensywności technologii uprawy jęczmienia, warunków pogodowych i szczepu grzyba atakującego rośliny, objawy mogą być niespecyficzne w postaci punktowych, owalnych brunatnych plam. Niekiedy można też obserwować plamy brunatnoczarne lub ciemnobrunatne o nieregularnych kształtach z wąskimi żółtymi obwódkami. Objawy w postaci brązowych, nieregularnych plam obserwować można także na pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, na ościach i plewach.

Próg szkodliwości

W celu oceny zagrożenia ze strony plamistości siatkowej jęczmienia autorzy „Metodyki integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego” zalecają, aby w kilku losowo wybranych punktach pola pobrać po 50 starszych liści (w sumie ok. 150–200 szt.). Następnie należy przejrzeć za pomocą lupy zebranym liściom i ocenić liczbę zdrowych i chorych, a następnie obliczyć procent porażonych liści.

Progiem szkodliwości plamistości siatkowej jęczmienia w fazie krzewienia jest 15–20% powierzchni liści z objawami choroby. W fazie strzelania w źdźbło również progiem szkodliwości jest 15–20% powierzchni liści z objawami choroby. Poza ważnymi metodami agrotechnicznymi, hodowlanymi (mniej podatne odmiany), sprawcę plamistości siatkowej jęczmienia ograniczają zaprawy. Przy presji przekraczającej próg szkodliwości należy wykonać oczywiście zabieg fungicydowy.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 16:14