Na realizację, jakiego projektu PHR dostało dofinansowanie?
PHR to spółka należąca do Krajowej Grupy Spożywczej, która została nagrodzona w prestiżowym konkursie NCBIR FENG – Ścieżka SMART i otrzymała dofinansowanie o wartości 18,8 mln zł na realizację projektu o nazwie „Innowacje w procesach i metodach w hodowli zbóż i roślin strączkowych dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju w zmieniających się warunkach klimatycznych i gospodarczych”.
Jakie jest cel projektu PHR?
Celem projektu, którego realizację PHR rozpoczęła w styczniu br., jest opracowanie nowych odmian roślin, które będą lepiej przystosowane do zmieniających się warunków klimatycznych i gospodarczych. Całkowity koszt realizacji to 34,9 mln zł. Finał prac został zaplanowany na koniec roku 2029.
Do tego czasu mają zostać opracowane i wdrożone innowacyjne metody oceny i selekcji materiałów roślinnych, czyli m.in.:
- nowe narzędzia molekularne wspierające proces selekcji i stabilizacji mechanizmów roślinnych.
W ramach projektu planowany jest również rozwój nowych metod hodowli in vitro zbóż ozimych oraz wykorzystania dronów w procesach hodowlanych umożliwiających precyzyjne zarządzanie uprawami, dzięki czemu ma zostać zwiększona efektywność produkcji rolnej.
Jakie prace zamierza wykonać PHR w ramach projektu?
W ramach projektu planowane jest stworzenie innowacyjnych odmian zbóż i roślin strączkowych, z których co najmniej kilka zostanie wpisane do ich rejestru krajowego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Nowe odmiany mają wyróżniać się korzystnymi cechami ilościowymi i jakościowymi oraz adaptować się do zmiennych warunków klimatycznych i nowych wymogów agrotechnicznych, które wynikają z zasad Europejskiego Zielonego Ładu.
Skąd pochodzi dofinansowanie na realizację projektu PHR?
Dofinansowanie na realizację projektu PHR pochodzi nie tylko z NCBiR, ale również z Funduszu Badań i Rozwoju Grupy Kapitałowej grupy Spożywczej, który zapewnia stabilność finansową projektu. Dzięki temu możliwa będzie kontynuacja innowacyjnych prac i rozwój polskiego rolnictwa, a także poprawa bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: inf. prasowa PHR