Gratulujemy i przypominamy, że celem Programu Konopnego (informacje na stronie https://programkonopny.pl) jest produkcja na dużą skalę kwalifikowanego i elitarnego materiału siewnego konopi przemysłowych odmian należących do IWNiRZ (m.in. Białobrzeskie, Tygra, Henola), które są sprzedawane w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Działalność Instytutu wypromowała polskie odmiany konopi przemysłowych na światowych rynkach. Z tego tytułu w oparciu o zawarte umowy licencyjne Instytut osiąga przychody liczone w milionach złotych.
Cel programu
Dynamiczne, coroczne zwiększanie skali upraw w Polsce, to szansa na poprawę sytuacji finansowej polskich rolników, szczególnie rolników małoobszarowych, którym na zasadzie umów kontraktacji Instytut oferuje alternatywę do tradycyjnych upraw oferując przychód nawet ponad 15 tysięcy zł z hektara. Tak atrakcyjne warunki przyciągają do upraw konopi młode pokolenie, które upatruje w tej roślinie możliwość rozwoju, tworzenia procesów przetwórczych mających na celu wytwarzanie z konopi produktów gotowych. Rolą programu jest propagowanie upraw tej rośliny, transfer wiedzy w obszarze agrotechniki i przetwórstwa w celu zwiększenia jej popularności w Polsce.
Statystyki wskazują, że ostatnie lata to renesans konopi przemysłowych, których areał z roku na rok wzrasta. Ważnym celem Programu Konopnego jest również wspieranie inicjatyw lokalnych, które pozwolą na stworzenie infrastruktury przetwórczej w naszym kraju i pojawienie się Polski na szczycie statystyk upraw i przetwórstwa konopi przemysłowych w Europie.
Marek Kalinowski (za komunikatem IWNiRZ)
Zdjęcie: Archiwum TPR