Przerwa od zastosowania nawozu do kolejnego wypasu powinna wynosić 2–3 tygodnie, co pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu zwierząt z pozostałościami substancji wspomagających wchłanianie nawozów.
Rano lub wieczorem
Składnik przy dokarmianiu dolistnym będzie wykorzystywany przez roślinę przez liście do momentu, w którym ciecz wyschnie. Składniki pokarmowe w formie stałej nie przejdą przez kutikulę liścia. O tej zasadzie rolnicy powinni bezwzględnie pamiętać i powinni planować dokarmianie w najlepszych warunkach pogodowych wykonując zabieg bardzo wcześnie rano albo późno wieczorem i w czasie pochmurnych dni.
Na łąki i pastwiska
Programy nawożenia dolistnego opracowane są dla praktycznie wszystkich gatunków roślin. Wielu rolników dokarmia dolistnie także użytki zielone. Co ważne, przy użytkowaniu pastwiskowym dolistnie można zastosować na użytkach zielonych całą potrzebną dawkę azotu, magnezu, siarki i mikroelementów. Jak już podkreśliłem, doskonałe oczekiwane efekty takiego nawożenia uzyskamy tylko przy korzystnych warunkach pogodowych. Wchłanianie składników przez liście i inne zielone części roślin jest tym większe, im dłużej są one zwilżone roztworem nawozu.
Pamiętajmy, że jest możliwość dolistnego dokarmiania runi azotem, ale zachowajmy umiar ze stężeniami. Zawsze lepiej i bezpieczniej jest stosować niższe stężenia od zbadanych i podanych wyżej.
Marek Kalinowski