StoryEditorWiadomości rolnicze

Przypominamy – ruń można dokarmiać

12.05.2017., 18:05h
Łąki można nawozić dolistnie roztworem mieszaniny mocznika, siarczanu magnezu i nawozu mikroelementowego 8–10 dni po pokosie, a pastwiska 5–6 dni po wypasie.

Przerwa od zastosowania nawozu do kolejnego wypasu powinna wynosić 2–3 tygodnie, co pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu zwierząt z pozostałościami substancji wspomagających wchłanianie nawozów.

Rano lub wieczorem

Składnik przy dokarmianiu dolistnym będzie wykorzystywany przez roślinę przez liście do momentu, w którym ciecz wyschnie. Składniki pokarmowe w formie stałej nie przejdą przez kutikulę liścia. O tej zasadzie rolnicy powinni bezwzględnie pamiętać i powinni planować dokarmianie w najlepszych warunkach pogodowych wykonując zabieg bardzo wcześnie rano albo późno wieczorem i w czasie pochmurnych dni.

Podczas suchej i upalnej pogody roztwór nawozu krystalizuje się na powierzchni liści i następuje zahamowanie dokarmiania. Nawożenie dolistne jest najbardziej efektywne w okresie intensywnego wzrostu roślin, co pokrywa się z okresem największego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Rośliny łatwo pobierają przez liście azot z wodnego roztworu mocznika, gdyż amidowa forma azotu zwiększa przepuszczalność skórki liści. Z wodnego roztworu mocznika łatwo są pobierane też magnez i mikroelementy.

Na łąki i pastwiska

Programy nawożenia dolistnego opracowane są dla praktycznie wszystkich gatunków roślin. Wielu rolników dokarmia dolistnie także użytki zielone. Co ważne, przy użytkowaniu pastwiskowym dolistnie można zastosować na użytkach zielonych całą potrzebną dawkę azotu, magnezu, siarki i mikroelementów. Jak już podkreśliłem, doskonałe oczekiwane efekty takiego nawożenia uzyskamy tylko przy korzystnych warunkach pogodowych. Wchłanianie składników przez liście i inne zielone części roślin jest tym większe, im dłużej są one zwilżone roztworem nawozu.

Łąki i pastwiska można dolistnie nawozić kilka razy w sezonie wegetacji. Pierwsze opryskiwanie można wykonać wczesną wiosną, następne nawożenia po każdym kolejnym pokosie lub wypasie. Ciecz użyta do opryskiwania runi powinna zawierać: 15% mocznika (15 kg nawozu rozpuszczonego w 100 litrach), 5% roztwór siedmiowodnego siarczanu magnezu (5 kg nawozu na 100 l cieczy roboczej) i wieloskładnikowy nawóz mikroelementowy. Tak przygotowaną ciecz stosuje się w ilości 300–400 l/ha. W takim przypadku jednorazowa dawka azotu wyniesie prawie 28 kg N/ha i nie ma już potrzeby dodatkowego nawożenia pastwiska azotem.

Pamiętajmy, że jest możliwość dolistnego dokarmiania runi azotem, ale zachowajmy umiar ze stężeniami. Zawsze lepiej i bezpieczniej jest stosować niższe stężenia od zbadanych i podanych wyżej.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 00:40