Laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk został dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nagroda honoruje młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. W bieżącym roku odbyła się szósta edycja konkursu.
Białka pozyskane z bakterii Bacillus thuringiensis zwalczają szkodliwe owady
Kapituła nagrody AgroBioTop uhonorowała dr. Jakuba Baranka za prace nad biologicznymi środkami owadobójczymi – bioinsektycydami. Naukowiec wykorzystuje właściwości nowych białek Cry i Vip, pozyskanych z bakterii Bacillus thuringiensis. Białka te wykazały bardzo wysoką aktywność biologiczną wobec owadów, powodujących ogromne straty w uprawach w Europie i na świecie. W toku prac badawczych laureat wyselekcjonował cztery najbardziej aktywne białka, które posłużyły do opracowania biologicznych preparatów, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).
– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego – mówi prof. dr hab. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop. – Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.
Ogromna baza danych ku służbie społeczeństwu
Wspomniana baza służy do systematyzowania i analizy danych dotyczących aktywności środków biologicznych wobec różnych grup szkodników. Narzędzie powstało w odpowiedzi na rozproszenie danych w literaturze i trudności w analizowaniu takich informacji. Baza gromadzi zarówno wyniki uzyskane przez laureata, jak i dane wypracowane w światowych ośrodkach badawczych i jest dostępna pod adresem http://www.combio.pl/toxitaxi/.
– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer – mówi dr Jakub Baranek. – Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu. Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję, tj. biologiczną ochronę roślin, ponieważ to domena niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji zdrowej żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.
Nagroda od Bayer to prestiż i pieniądze
Nagroda AgroBioTop, obok prestiżu, ma wymiar finansowy: 5000 euro. Jej fundatorem jest firma Bayer.
– Gratuluję dr. Jakubowi Barankowi zwycięstwa w konkursie AgroBioTop. Potencjał środków biologicznych, rozwijanych przez laureata, ma ogromne znaczenie dla rolnictwa zrównoważonego – mówi Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. – Potencjał ten jest powszechnie doceniany – również przez firmę Bayer, która przyspiesza rozwój produktów biologicznych dla rolnictwa. W październiku sfinalizowaliśmy transakcję z Ginkgo Bioworks w celu opracowywania rozwiązań biologicznych w obszarach takich, jak ochrona upraw nowej generacji czy sekwestracja węgla.
Gratulujemy zwycięzcy szóstej edycji konkursu AgroBioTop. Podziękować dr. Jakubowi Barankowi, jak również innym naukowcom, za wkład do poprawy życia można na kanałach społecznościowych w ramach akcji firmy Bayer #ThankYouScience
- Z lewej prof. dr hab. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły AgroBioTop i dr Jakub Baranek tegoroczny laureat konkursu
fot. Bayer
Marek Kalinowski Za informacją Bayer
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 16. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.