StoryEditorrzepak

Regulacja wpływa na stan plantacji rzepaku

08.03.2021., 11:03h
Po każdej zimie, w zależności od kondycji roślin i osiągniętego rozwoju do czasu spoczynku zimowego oraz wielkości opadów śniegu i temperatur, wiosną są możliwe trzy sytuacje. Rzepak może być w bardzo dobrej kondycji, może być umiarkowanie przerzedzony, a także może być w złej kondycji i mocno przerzedzony.
Do każdej z wymienionych sytuacji trzeba dopasować strategię skracania i regulowania rozwoju rzepaku wiosną. W rzepaku ozimym zabieg regulacyjny ma wpłynąć hamująco na dominację pędów wierzchołkowych, ma wzmocnić system korzeniowy i kontrolować choroby, przede wszystkim suchą zgniliznę kapustnych.

Skracanie na plantacji w dobrej kondycji

Jesień była ciepła, a zima mimo sporych mrozów, ale z warstwą śniegu do tej pory nie wyrządziła większych szkód. Jeżeli ta sytuacja nie pogorszy się w okresie kapryśnego często przedwiośnia, to rzepaki będą wiosną w dobrej kondycji i trzeba będzie regulować ich łany standardowo, zgodnie zaleceniami etykietowymi środków.

Jeżeli plantacja jest zdrowa i dobrze przetrwała zimę, skracanie powinniśmy wykonać, kiedy rośliny osiągną wysokość 15–20 cm (zawsze w fazie rozwoju, którą zaleca producent środka w etykiecie). Średnio w wieloleciu przypada to w Polsce zwykle na okres między 5 a 10 kwietnia. Jeżeli sytuacja pogodowa zmieni się i osłabi plantacje, powinniśmy zweryfikować strategię ochrony i skracania rzepaku.

Termin zabiegu zależy od obsady roślin po zimie

Dopóki nie nastanie prawdziw...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:25