StoryEditorzboża

Rolnicy często sieją zboża zbyt gęsto. Jaka jest optymalna gęstość siewu?

12.09.2022., 11:09h
Zboża wysiewane nawet zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez IUNG – PIB w Puławach, są siane zbyt gęsto. A w praktyce wielu rolników do tych opracowanych norm wysiewu i tak dokłada dodatkowe kilogramy ziarna, tak na wszelki wypadek.

Zalecane gęstości siewu gatunków zbóż ozimych ustalone na podstawie wieloletnich badań przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach trzeba brać pod uwagę, jako pewien punkt odniesienia i przemyślenia. Te zalecenia odpowiadają warunkom klimatycznym, poziomowi techniki siewu oraz poziomowi genetyki odmian zbóż sprzed co najmniej dekady.

Warto tuż przed siewami zbóż przeanalizować gęstość siewu zbóż ozimych 

Dlatego wielu rolników tak na wszelki wypadek sieje zboża zbyty gęsto. Jeżeli dany gatunek zboża siejemy na odpowiednim dla niego kompleksie przydatności rolniczej, używamy ziarna zaprawionego i wysiewamy w optymalnym terminie w dobrze uprawioną glebę, to powinniśmy stosować najniższe zalecane normy wysiewu. Tylko późny siew, duża presja zachwaszczenia, słabsze stanowisko od zalecanego dla gatunku są podstawą do zwiększenia normy wysiewu o 5–10%. W innych sytuacja nie ma sensu i nie warto siać gęsto, bo to pogarsza warunki świetlne roślin. To powoduje, niestety, redukcję krzewienia, wydłużanie dolnych międzywęźli, ogranicza udział pędów bocznych na rzecz pędu głównego, zmniejsza ilości kłosów i kłosków w kło...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 07:41