Jacek Gawroński, kierownik produkcji roślinnej „Agro-Funduszu Mazury” Sp. z o.o. w Drogoszach (pow. kętrzyński).Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorUprawa

Rolnicy z północy Polski postawili na soję. Jakie odmiany? Jaki plon?

13.12.2024., 08:00h

Soja jest stosunkowo nową uprawą w północno-wschodniej Polsce. Ostatnie dwa lata sprzyjały jej uprawie, wytrzymywała niedobory opadów i wysokie temperatury. Rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego coraz odważniej testują soję. Z jakimi efektami? Postanowiliśmy wrócić do trzech gospodarstw, w trzech różnych lokalizacjach północno-wschodniej Polski, które odwiedzaliśmy w trakcie wegetacji soi. Zapytaliśmy o plony, problemy i dalsze decyzje co do jej uprawy.

Jak wyeliminować gołębie z uprawy soi?

Paweł Jacniacki wraz rodziną prowadzi gospodarstwo rolne w Małym Miłobądzu w powiecie tczewskim. Na klasy gleb nie może narzekać, ponieważ dominującą jest IIIB, są też kawałki z klasą II, czasem zdarzy się klasa IV. Odczyn gleb jest uregulowany na większości pól pH 6,0. Gleby są zasobne w fosfor i wyróżniają się wysokim poziomem magnezu.

Na uprawę soi rolnik zdecydował się po raz pierwszy w 2021 r., choć wszyscy wokół byli zdziwieni i odradzali. Rozmówca wspomina, że w pierwszym roku uprawy było wiele niewiadomych, niespodzianki i nauka na własnych błędach. Zasiał 13 ha, dwie odmiany Erica i Magnolia, mniej więcej pół na pół. Soją bardzo zainteresowały się gołębie i opanowały połowę plantacji. Do zbioru pozostała druga połowa, z której udało się zebrać blisko 2,5 t/ha.

image
Paweł Jacniacki z żoną Magdale...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. styczeń 2025 17:25