Rolniku, skorzystaj z e-learningów
Każda z lekcji opracowana została na bazie Przewodnika Zrównoważonego Rolnictwa, powstałego przy współudziale czołowych polskich specjalistów z wielu dziedzin nauk rolniczych, społecznych i ekonomicznych. Korzystanie z Akademii oraz z Przewodnika jest bezpłatne pod adresem www.akademiazrownowazenia.pl.
– Najnowsze dwa obszary – "Rolnicze środki chemiczne i zarządzanie odpadami" oraz "Ochrona roślin" dotyczą tematyki szczególnie wrażliwej i ważnej zarówno dla samej produkcji roślinnej, zwierzęcej, jak i dla środowiska. Środki ochrony roślin i nawozy syntetyczne oraz sprzęt służący do ich aplikacji, leki weterynaryjne, środki odkażające, paliwa i oleje oraz wszelkie odpady powstające w trakcie produkcji, a nienadające się do ponownego wykorzystania – nie stoją w sprzeczności ze zrównoważoną produkcją żywności, pod warunkiem, że ich stosowanie, użytkowanie, a w razie potrzeby utylizacja, jest zgodna z podstawowymi standardami i zasadami – podkreśla dr Jerzy Próchnicki, członek zarządu Stowarzyszenia.
Każdy z omawianych obszarów wyjaśnia zasady z jakimi jest związany
Obszar "Ochrona roślin" wyjaśnia jej cele, zasady bezpiecznego zakupu, transportu, magazynowania i stosowania preparatów, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami i wskazaniami Integrowanej Ochrony Roślin, w sposób bezpieczny dla stosującego, środowiska oraz konsumenta.
Obszar "Rolnicze środki chemiczne i zarządzanie odpadami" wyjaśnia zasady dbałości o sprzęt chemizacyjny, zasady gospodarowania odpadami przydatnymi, ze szczególnym uwzględnieniem utylizacji odpadów niebezpiecznych, wskazując jak organizować recykling organiczny jednocześnie dbając o środowisko i zgodność tych działań z prawem.
Marek Kalinowski
Fot. envato elements
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2023 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.