Rolnictwo ma wiele wymiarów, warto je poznać
„Europejski Zielony Ład”, zmiany klimatyczne i dotkliwe susze, migracje agrofagów, ograniczona podaż środków ochrony roślin, kryzys w Ukrainie i kryzys energetyczny – dziś to poważne wyzwania i zagrożenia, ale też nowe możliwości rozwoju rolnictwa jutro. Dlatego na temat przewodni 63. Sesji Naukowej wybrano „Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”.
– Konferencja Ochrony Roślin to idealne miejsce, aby zaprezentować wielowymiarowość priorytetowych wyzwań w rolnictwie, wśród których ochrona roślin odgrywa kluczową rolę. Jednak nie zawsze znane i praktykowane metody ochrony roślin w pełni wpisują się w nowoczesną strategię walki z agrofagami. Zmieniają się bowiem: sytuacja ekonomiczno-prawna, wymagania środowiskowe, kalendarz zabiegów, dostępność substancji czynnych, etologia agrofagów, a także narzędzia wykorzystywane w ochronie roślin. Dlatego trzeba stawić czoła tym wyzwaniom i przekuć je w szanse. Sesja Naukowa IOR – PIB to doskonałe miejsce, aby tego dokonać – mówi dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, dyrektor IOR – PIB.
W jaki sposób ograniczyć chemię w rolnictwie?
Myśl przewodnia Konferencji nawiązuje do założeń strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Można go zrealizować m.in. poprzez wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony oraz zwiększenie produkcji ekologicznej. Szansą jest zatem intensywny rozwój metod niechemicznych (w tym biologicznych i hodowlanych) wykorzystanie biostymulatorów, rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin. Te tematy będą poruszane w referatach, sesji posterowej i panelach dyskusyjnych. Udział w sesji jest płatny, a szczegóły znajdują się na stronie www.snior.pl
Marek Kalinowski
Za informacją IOR – PIB
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.