Żywot odmian rzepaku ozimego w porównaniu do odmian innych gatunków roślin uprawnych jest bardzo krótki. Niektóre odmiany po rejestracji są na rynku przez rok, dwa. To zasługa ciągłego postępu hodowlanego i konkurencji wielu firm hodowlanych. Tylko w tym roku wpisano do Krajowego Rejestru 20 nowych odmian rzepaku ozimego (12 odmian mieszańcowych i 8 odmian populacyjnych). W sumie w KR znajduje się obecnie 121 odmian rzepaku ozimego, z których 41 znajduje się na LZO.
Dziś przed siewami ozimin rozpoczynamy cykl prezentacji List Zalecanych Odmian roślin ozimych do siewu jesienią 2016 r. Zaczynamy od rzepaku ozimego, a informacje o LZO dla województw pokazujemy na mapie. Na tej liście są także odmiany z katalogu wspólnotowego (CAA), czyli niezarejestrowane w Polsce, ale są one po tzw. badaniach rozpoznawczych. Badania takie umożliwiają sprawdzenie aktualnej wartości gospodarczej i użytkowej odmian spoza Krajowego Rejestru, które znajdują się w ofercie handlowej i są proponowane do uprawy w Polsce.
Sam fakt znajdowania się odmiany na LZO jest ważną informacją o jej wartości gospodarczej w danym rejonie, ale większość plantatorów ma bardzo sprecyzowane indywidualne wymagania co do cech odmian. Zależnie od jakości gleb, płodozmianu, mikroklimatu i innych czynników, liczą się takie cechy odmian, jak: wczesność, podatność na wyleganie, zimotrwałość, odporność na choroby. Jak wszyscy wiemy, nie ma odmian idealnych. Każda ma jakieś plusy i niedomagania. Oczywiście przed wyborem odmiany do uprawy warto jej cechom przyjrzeć się bardzo skrupulatnie.
Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 26/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.