Powódź 2024 a zniszczone uprawy
Tegoroczna powódź, która wystąpiła wraz z początkiem jesieni na południu Polski, zniszczyła wiele gospodarstw rolniczych. Powstałe straty są liczone w milionach złotych, a naprawa szkód potrwa bardzo długo i będzie wymagała przekazania olbrzymich środków finansowych.
Wiela woda zabrała nowo zasiane plantacje pszenicy ozimej czy rzepaku ozimego. Zniszczeniu uległy również plantacje kukurydzy.
Gorszy stan fitosanitarny upraw na okres wiosenny 2025
Jak informują eksperci za pośrednictwem Platformy sygnalizacji agrofagów, wiosną 2025 r. spodziewane jest wystąpienie na południu Polski pogorszenie stanu fitosanitarnego upraw, które w szczególności może się nasilić w uprawie rzepaku ozimego. Najbardziej zagrożone będą województwa silnie dotknięte przez powódź, czyli: opolskie, śląskie i dolnośląskie.
Kiła kapusty zaatakuje uprawy roślin na południu Polski już na wiosnę?
Szczególnie niepokojący dla plantatorów roślin powinien być fakt, że w minionych latach na południu Polskie wielokrotnie odnotowywano występowanie kiły kapusty. Co ważne, jej zarodniki rozprzestrzeniają się wraz z płynącą wodą, pochodzącą z różnorakich źródeł. Niestety, obecność zarodników kiły kapusty w wodach płynących przez grunty użytkowane rolniczo, prowadzi do ich rozprzestrzeniania na pola przylegające.
W związku z powodzią wody wystąpiły ze swych naturalnych koryt, rozlewając się wraz z zarodnikami na potężne powierzchnie upraw, umożliwiając rozprzestrzenianie się patogenu wywołującego kiłę kapusty, czyli Plasmodiophora brassicae. Rolnicy muszą być teraz czujni, ponieważ choroba ta w ostatnich latach była obserwowana w tym rejonie upraw w szczególności w rzepaku i innych plantacjach z rodziny kapustnych.
Rolnicy z południa Polski muszą uważać na kiłę kapusty
Ostrzeżenie PSA jest kierowane do rolników, których uprawy przetrwały mimo powodzi. Plantatorzy powinni sumiennie monitorować uprawy rzepaku w celu weryfikacji i zapobieganiu rozprzestrzeniania się kiły kapusty oraz innych chorób.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: PSA