Chowacz podobnik w rzepaku: kiedy atakuje? Kiedy pryskać?Marek Kalinowski/Canva
StoryEditorUprawa

Chowacz podobnik w rzepaku: kiedy atakuje? Kiedy pryskać?

07.04.2025., 08:00h

Wegetacja rzepaku nabiera tempa. Już niedługo pojawią się pąki i problemy ze słodyszkiem. Szybko po nim do akcji wkroczy chowacz podobnik. Może sam nie wyrządza wielkich strat, ale jego uszkodzenia otwierają drogę pryszczarkowi kapustnikowi.

Przypomnimy dziś biologię i ciekawe zachowania podobnika. Szkodzi on najbardziej w najwcześniej kwitnących odmianach rzepaku. Jest chrząszczem wielkości 2,5–3 mm, czarnym, ale z powodu owłosienia wydaje się szary.

Chowacz podobnik - jak uszkadza uprawę rzepaku?

Chowacz podobnik zimuje w wierzchniej warstwie gleby pod ściółką. Wychodzi wiosną i przelatuje na plantacje rzepaku, gdy ten jest w fazie tworzenia się pąków kwiatowych, a temperatura osiągnie ok. 13°C.

image
Chowacz podobnik pojawia się w rzepaku z pewnym wyprzedzeniem, w fazie tworzenia pąków kwiatowych i tam szykuje się do ataku na młode łuszczyny. Jego łupem są w pierwszej kolejności odmiany najwcześniej zakwitające
FOTO: Marek Kalinowski

Po odbyciu żeru uzupełniającego, samice wygryzają otwór w ściance młodych jeszcze delikatnych łuszczyn i składają jaja. Otwory w łuszczynach wydrążone przez chowacza podobnika są drogą do składania jaj przez dużo bardziej szkodliwego pryszczarka kapustnika, ale też drogą porażania przez szarą pleśń.

image
Otwór w łuszczynie wydrążony przez chowacze wykorzystuje do składania jaj pryszczarek kapustnik
FOTO: Marek Kalinowski

Jak przebiega dalszy rozwój chowacza podobnika?

Po 8–9 dniach z jaja wylęga się larwa i żeruje na zalążkach nasion. Co ciekawe – samice po złożeniu jaja znaczą łuszczynę substancją feromonową, co zapobiega wewnętrznej konkurencji tego gatunku i składaniu jaj do tej samej łuszczyny przez inne samice chowacza podobnika. Wewnątrz łuszczyny żeruje tylko jedna larwa, niszcząc zwykle do 5 zawiązków nasion. Uszkodzone łuszczyny pozostają zamknięte, przedwcześnie żółkną i są lekko zdeformowane. Dorosłe larwy opuszczają łuszczyny i przepoczwarczają się w glebie. W lipcu i sierpniu pojawiają się młode chrząszcze.

Zobacz też: Ochrona rzepaku: jak odróżnić larwy pchełki od chowaczy? Inspekcja wyjaśnia

W jakim stadium kwitnienia rzepaku chowacz podobnik zaczyna żerować w uprawie?

Późno kwitnące rzepaki w znacznie mniejszym stopniu odczuwają szkody wyrządzane przez chowacza podobnika, niż kwitnące wcześnie. Wskazują na tę zależność badania przeprowadzone w IOR – PIB w Poznaniu. Wykazały one duże różnice w stopniu uszkadzania odmian rzepaku ozimego przez wszystkie ważniejsze szkodniki:

  • chowacza brukwiaczka,
  • chowacza czterozębnego,
  • słodyszka rzepakowego,
  • chowacza podobnika,
  • pryszczarka kapustnika,
  • chowacza galasówka,
  • śmietkę kapuścianą.

I tak odmiany rzepaku ozimego bardzo wcześnie wznawiające wegetację po okresie zimy, są w większym stopniu uszkadzane przez chowacze łodygowe. Słodyszek rzepakowy w większym stopniu uszkadza odmiany, które zakwitają w terminie późniejszym. Szkodniki łuszczynowe, czyli chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik w mniejszym stopniu uszkadzają odmiany, które zakwitają później.

Progi szkodliwości rzepaku dla chowacza podobnika

Progiem szkodliwości wskazującym na konieczność wykonania zabiegu insektycydowego jest stwierdzenie obecności 4 chrząszczy chowacza podobnika na 25 roślinach. Liczebność i szkody wyrządzane przez chowacza podobnika można zmniejszyć przez stosowanie izolacji przestrzennej od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych oraz wysiewanie odmian późno zakwitających.

Obserwacje chowacza podobnika w celu określenia progu szkodliwości prowadzimy na przełomie kwietnia i maja (BBCH 60–69) i pomocne jest w tym utrzymanie monitoringu za pomocą żółtych naczyń. Ten monitoring należy wspomagać lustracją roślin przez strząsanie szkodników z pąków kwiatowych i kwiatów na dużą, białą kartkę papieru.

Zabiegi zwalczające chowacza podobnika

Zanim sięgniemy po insektycyd pamiętajmy, że środki ochrony roślin należy stosować w sposób bezpieczny dla środowiska – zgodnie z etykietą. Możliwym i ekonomicznym rozwiązaniem jest ograniczenie powierzchni chronionej, przez stosowanie zabiegów brzegowych.

Takie właśnie zabiegi są uzasadnione przy zwalczaniu chowacza podobnika. Najczęściej nalatuje na rzepak od strony lasów i dlatego szczególną uwagę w monitoringu i zwalczaniu trzeba zwrócić na brzegi plantacji przylegające do zadrzewień. Zabieg zawsze należy wykonywać zgodnie z etykietą środka, a co do zasady ograniczanie chowacza podobnika przypada na fazę opadania płatków kwiatowych i po wykształceniu się pierwszych łuszczyn. Te zabiegi należy wykonać po oblocie pszczół!

Marek Kalinowski

Warszawa
7°C
Częściowo słonecznie
wi_00
sob.
wi_00
15°C
3°C
niedz.
wi_00
21°C
10°C
pon.
wi_00
20°C
11°C
wt.
wi_00
18°C
12°C
śr.
wi_00
23°C
12°C
07. kwiecień 2025 11:30