Antoni Strzelecki na plantacji rzepaku Krzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Jak wygląda rzepak przed zimą u rolnika z Lubelszczyzny?

23.12.2024., 08:00h

Jestem zadowolony z tego, jak rzepaki zostały przygotowane do zimowania, szczególnie dobrze wyglądają te wysiane w technologii płużnej – ocenia Antoni Strzelecki, rolnik z woj. lubelskiego.

Susza w 2024 r. dała się mocno we znaki

Antoni Strzelecki z miejscowości Księżomierz w pow. kraśnickim prowadzi produkcję roślinną na kilkudziesięciu hektarach żyznych, przeważnie bonitacji IIIa i IIIb, gleb.

– Wdzięczne w uprawie, musi wystąpić bardzo silna ulewa, żeby nie można było wjechać w pole – wyjaśnia rolnik. – Jednocześnie gliniaste gleby dobrze magazynują wodę.

Ale i takie gleby nie zapewnią oczekiwanych plonów, gdy w newralgicznym okresie dla upraw jarych tygodniami nie spadnie deszcz, a temperatury są wysokie.

Tak było w tym roku. Ziemia nie widziała deszczu od połowy maja przez dobre sześć tygodni. – Z tego powodu bardzo obawialiśmy się o plony – mówi Antoni Strzelecki.

– O ile uprawy ozime czyli rzepak i pszenice poradziły sobie w tych trudnych warunkach, to jęczmień jary bardzo cierpiał. Mocno odbiło się to na plonie, który wyniósł tylko 3t/ha, a ziarno nie było najlepiej wykształcone.

To już drugi rok z rzędu, gdy jęczmień w gospodarstwie plonuje poniżej oczekiwań, dlatego w przyszłym sezonie zastąpi go soja. Antoni Strzelecki jest pionierem uprawy tej rośliny, już w latach 90. przez kilka sezonów u...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 08:02