Kiedy i jak dokarmiać rzepak, żeby dał wysoki plon?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Kiedy i jak dokarmiać rzepak, żeby dał wysoki plon?

09.04.2024., 08:30h
Zabiegi dolistnego dokarmiania warto łączyć z planowanym stosowaniem środków ochrony, ale pod warunkiem, że jest to możliwe, przebadane, bezpieczne i zalecane przez producentów nawozów do dokarmiania.

Kiedy należało wykonać pierwsze dokarmianie rzepaku wiosną?

Pierwsze dokarmianie rzepaku wiosną należało wykonać po ruszeniu wegetacji, ale warto mikroelementami podtrzymywać potencjał plonowania aż do formowania łuszczyn, a przynajmniej wykonać taki zabieg w fazie pąkowania. Niezbędny standard mikroelementowy, to dostarczenie rzepakowi boru i manganu.

W jakich terminach dokarmiać rzepak?

Wiosenne dokarmianie rzepaku wg większości programów zalecane jest w dwóch terminach – pierwsza aplikacja w fazie rozety, druga w fazie zielonego pąka. Taki powinien być program minimum, ale jak zalecają fachowcy, lepiej zaplanowaną na wiosnę ilość mikroelementów aplikować nie w dwóch, ale w jak największej ilości wjazdów w pole.

Tak jak w zbożach również w rzepaku jest kilka okresów krytycznego zapotrzebowania roślin. Wiosną to:

  • ruszenie wegetacji do końca fazy rozety (poza fosforem i azotem ważny dla regeneracji i rozwoju powierzchni asymilacyjnej jest magnez z siarką, bor, mangan, molibden i biostymulatory),
  • faza pąkowania poza wymienionymi wcześniej ważne dla rozwoju pędów bocznych, pąków kwiatowych i dla rozwoju łuszczyn są także żelazo i miedź),
  • faza kwitnienia (zawiązywanie łuszczyn i nasion oraz ich wzrost i MTN wspomagane są przez azotem, fosfor, bor, żelazo i biostymulatory),
  • formowanie łuszczyn (w tej fazie w ograniczaniu redukcji łuszczyn i nasion w łuszczynach szczególną rolę ma azot i fosfor).
image
Faza pąkowania, to idealny moment na drugą wiosenną aplikację mikroelementów, którą można często zsynchronizować ze zwalczaniem szkodników
FOTO: Marek Kalinowski

To są okresy krytyczne i stosowanie dokarmiania wymienionymi składnikami ma sens na początku tych okresów.

Czy rzepak dokarmia się po kwitnieniu?

Generalnie rzepaku po kwitnieniu nie dokarmia się, a jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy rośliny mają słaby aparat asymilacyjny i rebomilizacja azotu z liści do łuszczyn będzie upośledzona. Wtedy zastosowanie azotu ograniczy redukcję łuszczyn i nasion oraz spowoduje lepsze ich wypełnienie. Ilość wiosennych zabiegów dokarmiania zależy od przebiegu pogody oraz obserwowanego stanu dożywienia. Nie należy dokarmiać roślin na siłę.

W rzepaku z uwagi na duże znaczenie boru, a jednocześnie jego niekorzystny wpływ na pH cieczy roboczej, lepiej jest stosować go częściej w mniejszych dawkach. Całość mikroelementów, w tym wspomnianego niezwykle ważnego dla rzepaku boru możemy dostarczyć przez liście.

Drugim niezwykle ważnym mikroelementem jest mangan, szczególnie, kiedy jest uprawiany na glebach najlepszych z pH powyżej 6,2 blokującym dostępność tego mikroelementu. Mikroelementami o mniejszym znaczeniu, ale ważnymi przy wysokim plonowaniu rzepaku są: molibden, miedź, cynk i żelazo.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:28