Biorąc jednak pod uwagę obserwacje naukowców IOR-PIB z roku 2022, można przewidywać raczej potencjał szkodników w nowym sezonie wynikający z ich liczebności w poprzednim. Dziś więcej uwagi poświęcimy podstawom podejmowania decyzji, a są to tak naprawdę dwie rzeczy: skuteczny monitoring szkodników i progi ich szkodliwości.
Monitoring wsparty komunikatami jest skuteczny
Przepraszam, jeżeli część z Was, drodzy Czytelnicy, pomyśli, że wałkujemy temat żółtych naczyń do znudzenia. Tak, przypominamy o tym, bo jeżeli nie posiadamy takich, to mamy jeszcze ok. 6 tygodni, by je kupić, a potem wykorzystywać tę najtańszą i dość skuteczną metodę monitoringu wielu szkodników rzepaku, ale także szkodników zbóż.
Aby założyć takie polowe centrum monitoringu, musimy użyć zwykłych, czworokątnych lub owalnych plastikowych pojemników, ale koniecznie żółtych, przypominających barwę kwitnącego rzepaku. Pojemniki należy zainstalować na polu. Na początku przez kilka tygodni wystarczy, że będą stały w rzepaku na glebie. Do obserwacji szkodników w dalszych fazach rozwoju rzepaku musimy instalować je na górnej wysokości łanu.
Żółte naczyni...