Kompletne rozwiązania do zwalczania chwastów w rzepaku ozimymOsadkowski
StoryEditorMateriał promocyjny

Kompletne rozwiązania do zwalczania chwastów w rzepaku ozimym

07.08.2024., 10:30h

Zwalczenie chwastów dwuliściennych w uprawie rzepaku ozimego można wykonać w dwóch zasadniczych terminach — przed wschodami i po wschodach rośliny uprawnej. W przypadku zabiegu przedwschodowego bardzo ważną rolę ogrywają herbicydy z substancją czynną chlomazon, natomiast do aplikacji nalistnej trzeba wykorzystać inne środki. W ofercie firmy Osadkowski można znaleźć produkty, które będą gotowym i kompletnym rozwiązaniem, jak i pozwolą na przygotowanie mieszaniny opryskowej.

Program ochrony rozpoczyna się od Inex-A

Niezależnie od terminu aplikacji herbicydów przygotowanie cieczy opryskowej należy rozpocząć od adiuwantu Inex-A. Produkt rekomendowany jest do gotowych i kompletnych herbicydów, jak również do wielokomponentowych mieszanin opryskowych. W przypadku tych ostatnich ułatwia przygotowanie cieczy roboczej oraz utrzymanie jednorodnego roztworu, co wpływa na jakość i skuteczność wykonanego zabiegu.

Wszechstronne zastosowanie

W przypadku zabiegów doglebowych Inex-A przyspiesza wnikanie cieczy roboczej do wierzchniej warstwy gleby oraz zwiększa w niej utrzymanie. Dzięki temu uzyskana jest wyższa skuteczność działania, a substancje czynne nie są szybko przemieszczane w głąb profilu glebowego.

W zabiegach nalistnych Inex- A zmniejsza napięcie powierzchniowe i w ten sposób poprawia pokrycie blaszki liściowej chwastów. Przyspiesza także wnikanie substancji czynnej do wnętrza chwastów oraz przyspiesza jej przemieszczanie w obrębie zwalczanej rośliny.

image
Wschody rzepaku LG Aphrodite
FOTO: Osadkowski

Rozwiązanie stosowane nalistnie w rzepaku ozimym zawierają środki chwastobójcze o działaniu doglebowym i nalistnych, dlatego też tym bardziej zasadne jest zastosowanie Inex-A. Jego działanie zwiększa jakość działania obu typów herbicydów.

Effendi 500 SC podstawa zabiegów przez i powschodowych

Effendi 500 SC zawiera najczęściej wykorzystywaną substancję czynną w ochronie herbicydowej rzepaku ozimego — metazachlor. Produkt może być partnerem dla herbicydów zawierających chlomazon w technologii przedwschodowej, ponieważ może być aplikowany w fazie BBCH 00-05. Etykieta instrukcja stosowania pozwala także na jego wykorzystanie w nalistnym zwalczaniu chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Substancja czynna metazachlor pobierana jest głównie przez korzenie chwastów. Dlatego też najskuteczniej zwalcza chwasty w niskich fazach rozwojowych.

Gotowe rozwiązanie nalistne — Spark

Do zwalczania chwastów po wschodach rzepaku można wykorzystać mieszaniny opryskowe, ale także wieloskładnikowe herbicydy. Spark jest nowością w ofercie firmy Osadkowski i jego zastosowanie pozwala na kompleksową eliminację chwastów dwuliściennych w uprawy rzepaku ozimego.

Herbicyd łączy w ochronie chwastobójczej rzepaku ozimego to, co najważniejsze, czyli działanie doglebowe i nalistne. Dlatego może być aplikowany już od fazy pierwszego liścia właściwego rzepaku (od BBCH 11). Odpowiednio dobrany skład pod kątem substancji czynnych i ich zawartości pozwala na skuteczną eliminację szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych, poniżej wybrane gatunki:

  • chaber bławatek, gwiazdnica pospolita,
  • jasnota purpurowa, jasnota różowa,
  • komosa biała, mak polny,
  • maruna bezwonna, 
  • rumianek pospolity

Oferta herbicydów firmy Osadkowski jest bardzo szeroka i zawiera wszystkie przydatne produkty, przy pomocy których można zwalczyć chwasty i zabezpieczyć uprawę rzepaku ozimego przed ich wschodami przez długi okres czasu.

Materiał promocyjny firmy Osadkowski S.A.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2024 22:40