Nowe rekordy Polski w plonowaniu – uprawa z PROCAM
Liga Mistrzów Plonowania jest inicjatywą firmy PROCAM zajmującej się dystrybucją nawozów, środków ochrony roślin i materiału siewnego.
W rozgrywkach biorą udział chętni rolnicy, którzy uprawiają:
- jęczmień,
- żyto,
- pszenżyto,
- pszenicę,
- rzepak.
Rekordowe plony rzepaku na Południu Polski i Pomorzu
Wraz z początkiem sierpnia 2023 odnotowane zostały nowe rekordy Polski w plonowaniu rzepaku ozimego w następujących lokalizacjach kraju:
- 28.07.2023 w Gospodarstwie Rolnym Bystrze – plonem 6,590 t/ha (pomorskie) – odmiana LG Auckland,
- 04.08.2023 w Gospodarstwie Rolnym pana Mirosława Biernackiego – plonem 6,621 t/ha (kujawsko-pomorskie) – odmiana LG Auckland,
- 07.08.2023 w Gospodarstwie Rolnym pana Tomasza Góry – plonem 6,625 t/ha (świętokrzyskie) – odmiana LG Auckland.
O ile nie dziwi fakt, że wysokie plony zebrał rolnik ze świętokrzyskiego, gdzie deficyt wody nie dał się gospodarzom aż tak we znaki, o tyle bardziej zaskakująca jest wiadomość o rekordzie, który padł w województwie kujawsko-pomorskim, odnotowana została największa susza rolnicza w Polsce.
Rolnik z Opolszczyzny z wysokim plonem rzepaku w województwie
Rekord w plonowaniu rzepaku ozimego w województwie opolskim 31 lipca 2023 r. trafił w ręce właściciela gospodarstwa rolniczego P.R.U.H. JANPOL SP. Z O.O., który zebrał z 6,367 t/ha rzepaku. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku zdobywca nagrody, średni plon z całego pola był równy 5,2 t/ha. Rolnik również uprawiał odmianę rzepaku ozimego LG Auckland.
Jakie cechy ma LG Auckland?
Odmiana LG Auckland, którą charakteryzują:
- wysokie wyniki w plonowaniu,
- wysoka zimotrwałość,
- komplet wrodzonych genetycznie odporności na wirusa żółtaczki, rzepy, suchą zgniliznę kapustnych, pękanie łuszczyn i osypywanie nasion,
- wysoka tolerancja polowa na cylindrosporiozę i werticiliozę,
- zwiększona wydajność w warunkach intensywnej produkcji i w czasach rosnących zagrożeń fitosanitarnych w uprawie rzepaku.
W jaki sposób obliczany jest plon uprawy z hektara w Lidze Plonowania?
Z relacji przedstawiciela firmy PROCAM wynika, że plon z uprawy hektara w Lidze Plonowania PROCAM jest mierzony na podstawie szerokości sekcji tnącej kombajnu, czyli tzw. chederu, która następnie jest mnożona przez długość przejazdu kombajnu i wtedy plon w proporcji jest przeliczany do 10 tysięcy metrów kwadratowych, czyli do hektara.
Przeczytaj również: Rekordowe plony jęczmienia ozimego. Gdzie udało się zebrać ponad 11 ton z ha?
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: PROCAM