Gospodarstwo Stopyrów funkcjonuje we wsi Tuczempy od ponad 100 lat. Obecnie jego właścicielem jest rolnik Bogdan, który współprowadzi produkcję wraz z rodziną. Stopyrowie nawiązali współprace z Oddziałem firmy Chemirol na Podkarpaciu w związku z czym, w ubiegłym roku gospodarz przystąpił do programu "Idę po rekord". Rolnik wprowadził technologię dostępną w ramach projektu IpR, dzięki czemu mógł wykorzystać potencjał gospodarstwa i osiągnąć największy w historii Polski plony.
Na czym polega technologia "Idę po Rekord"?
Za opracowanie technologii "Idę po rekord" odpowiadają eksperci Grupy Kapitałowej Chemirol zajmujący się roślinami w zakresie:
- nawożenia,
- nasiennictwa,
- ochrony,
- odżywiania,
- biostymulacji.
Jaki plon rzepaku zebrał rolnik z Podkarpacia?
Bogdan Stopyra zebrał ze swojego pola plon równy 6,9043 t z jednego hektara uprawy, na której całości zastosowano zabieg BlueN®. Jest to produkt nagrodzony tytułem "Innowacyjny Produkt Rolniczy 2022". Rolnik zastosował ten zabieg dwukrotnie: jesienią i wiosną.
To już 2 rekord Polski w uprawie z technologią IpR
Obecny rekord Polski w uprawie rzepaku ozimego przy wykorzystaniu technologii programu IpR nie jest pierwszym, który został osiągnięty dzięki tej technologii. W roku 2022 został ustanowiony rekord Polski w uprawie buraka cukrowego, który wyniósł 112,11 t/ha, co w przeliczeniu na polaryzację daje 16%.
{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}388695{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}388696{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: Chemirol