Rzepak coraz bardziej zagrożony werticiliozą. Może powodować obumierania połowy plantacjiMarek Kalinowski/Canva
StoryEditorUprawa

Rzepak coraz bardziej zagrożony werticiliozą. Może powodować obumierania połowy plantacji

21.09.2024., 14:30h

Rzepak jest wyjątkową rośliną. Potencjał plonowania kształtuje do spoczynku zimowego. Za dobre stanowisko i ochronę odwdzięcza się plonami. W praktyce jednak technologia uprawy jest niezwykle trudna i pod presją chorób i szkodników praktycznie przez 11 miesięcy. Niestety, uprawa rzepaku dziś jest pod wielokrotnie większą presją agrofagów, ale i pogody.

Jakich zagrożeń należy spodziewać się w rozpoczętym sezonie?

Systematycznie badają to eksperci z firmy INNVIGO, a dr Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju znów podzielił się aktualnymi informacjami.

Co wynika z badań i obserwacji? Przed tegorocznymi żniwami rzepaku ozimego na plantacjach w całej Polsce były widoczne niepokojące zjawiska, które stanowią zapowiedź zagrożeń, jakich plantatorzy mogą się spodziewać lada dzień. Rolnicy, którzy uczestniczyli w lipcu br. w panelu diagnostycznym podczas Dni Pola INNVIGO w Urbanowicach już to wiedzą. Dr Andrzej Brachaczek uczulał tam plantatorów, że obserwowanym od kilku lat procesem jest rozwój gatunków termofilnych patogenów, potrzebujących do rozwoju nieco wyższych temperatur. Ma to związek z zachodzącymi zmianami klimatycznymi i następuje przebudowa struktury gatunków, które porażają rzepak.

Np. w okresie przedżniwnym w br. dochodziło do inkubacji patogenów. To ...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2024 11:04