StoryEditorUprawa

Rzepak jesienią - jak go dopieścić mikroelementami i biostymulatorami?

28.09.2024., 13:00h

Rzepak lubi stanowiska zasobne w fosfor i potas, o optymalnym pH gleby. Ma duży apetyt na siarkę, która wspomaga efektywne wykorzystanie azotu. Jesienią buduje potencjał plonowania i musi być w tym okresie dopieszczony także mikroelementami i wsparty biostymulatorami.

Siarczan magnezu dla lepszego zimowania rzepaku

Z mikroelementów bardzo potrzebny rzepakowi bor prawie w każdej glebie jest deficytowy. Natomiast ważny dla plonowania i zimotrwałości mangan, z tych najlepszych gleb o pH powyżej 6, staje się niedostępny dla roślin.

Siarka i magnez to składniki wywierające bezpośredni istotny wpływ na gospodarkę azotową rośliny i są odpowiedzialne za właściwe przygotowanie rzepaku do zimy. Dla roślin rzepaku przed zimą szkodliwy jest azot, który został pobrany i nie został jeszcze przetworzony na białko. W komórkach zawierających dużo azotu nieprzerobionego na białko jest też dużo wody. Takie tkanki po wystąpieniu nawet niewielkiego mrozu zostaną uszkodzone.

Przy wielokierunkowym dobrym odżywieniu rośliny magnezem i siarką azot jest szybciej i lepiej przetwarzany na białko – roślina jest bardziej mrozoodporna. Z tego względu jest oczywiste zalecenie – warto dokarmiać rzepak 5-procentowym stężeniem siarczanu magnezu.

Rzepak ma jesienią wielki apetyt na azot i wybujały może do zimy pobrać nawet 100 kg N/ha. Zbyt wysokie nawożenie azotem jesienią, zbyt gęsty siew rzepaku, długa ciepła jesień (tego ni...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. styczeń 2025 06:06