Siew grochu, bobiku i łubinu: kiedy? Jak głęboko siać?Tomasz Ślęzak
StoryEditorUprawa

Siew grochu, bobiku i łubinu: kiedy? Jak głęboko siać?

01.04.2025., 12:00h

Dlaczego bobik, groch i łubin należy wysiać jak najwcześniej? Jakie są skutki opóźnienia siewu tej rośliny? Na jaką głębokość zasiać bobik?

Bobik, groch i łubin - termin siewu

Siewy rozpoczyna bobik, groch siewny i łubiny, które wymagają bardzo wczesnego terminu siewu i właściwie zaraz powinny być siane. Jest to podyktowane przede wszystkim koniecznością jarowizacji (czyli przejścia przez okres niskich temperatur w fazie siewki).

Sprawdź też: Bobik, groch i soja: jakie odmiany plonują najlepiej?

Co się dzieje, gdy opóźnimy siew bobiku, grochu i łubinu?

Opóźnienie terminu siewu powoduje zmiany w wyglądzie morfologicznym. Dochodzi też do zakłócenia we wzroście i rozwoju roślin – są one wyższe, wytwarzają nadmierną ilość masy wegetatywnej i zawiązują mniej strąków, co wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość plonu nasion.

Jaki termin siewu bobiku, grochu i łubinu jest optymalny?

Optymalny termin wysiewu nasion tej grupy roślin w południowo-zachodniej części Polski to koniec marca, a na północy kraju do połowy kwietnia, wyjątek stanowi ciepłolubna soja, którą powinno się siać na południu Polski między 20 kwietnia a 10 maja. W rejonach północnych lepiej nie wystawić wschodzącej soi na kaprysy zimnej Zośki.

W przypadku polskich roślin bobowatych zaleca się możliwie najwcześniejszy termin ich siewu, zaraz po obeschnięciu gleby po zimie, jeśli to możliwe nawet w połowie marca (bobik, groch siewny) lub w końcu marca (łubiny). A jeżeli termin siewu z różnych przyczyn opóźnia się, to pamiętajmy, że mniej wrażliwymi na opóźniony siew są termoneutralne odmiany łubinu żółtego i wąskolistnego, które mogą być wysiewane nawet w drugiej połowie kwietnia.

Jak gęsto siać bobik, groch i łubiny?

Ważna jest głębokość siewu i zagęszczenie. Bobik wysiewamy na głębokość 12 cm, w międzyrzędzia co 20–30 cm, w zagęszczeniu 40–50 nasion/m2 (odmiany tradycyjne) lub 50–60 nasion/m2 (odmiany samokończące). Takie są zalecenia hodowców bobiku a praktyczne rady w tym zakresie przedstawimy w TPR za tydzień w reportażu z gospodarstwa Mariusza Szałaja z woj. warmińsko-mazurskiego. Plantator uważa, że optymalne jest zagęszczenie 40 roślin bobiku na metrze kwadratowym. Gęstszy siew zmniejsza liczbę strąków.

Groch siewny wysiewamy na głębokość 5–6 cm, w międzyrzędzia co 15–20 cm, w zagęszczeniu ok. 80 nasion/m2. Łubiny wysiewamy na głębokość 3–4 cm, w międzyrzędzia co 20–30 cm (tradycyjne) lub 15–20 cm (samokończące) w zagęszczeniu 90–100nasion/m2 (tradycyjne) lub 100–120 nasion/m2 (samokończące) – tylko łubin biały siejemy w mniejszym zagęszczeniu (60–80 nasion/m2). Bobik wymaga bardzo głębokiego siewu (12 cm), co technicznie nie jest wcale takie łatwe do wykonania. Z kolei łubiny nie znoszą głębokiego siewu (ze względu na epigeiczne kiełkowanie) a ich nasiona są spłaszczone.

Marek Kalinowski

Warszawa
3°C
Przeważnie bezchmurnie
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. kwiecień 2025 13:07