Dojrzewające łuszczyny rzepaku atakują ptaki
Platforma sygnalizacji agrofagów wskazuje, że dojrzewający obecnie rzepak jest doskonałym źródeł pożywienia dla drobnych ptaków, którymi są m.in. wróble domowe i mazurki. Jak wskazują eksperci, powodem ataków nie musi być jednak chęć zjedzenia ziaren, a obecność w łuszczynach larw chowacza podobnika czy pryszczarka kapustnika. Warto jednak zaznaczyć, że występowanie tych szkodników przekłada się na przyspieszenie dojrzewania ziaren, których smakowitość wzrasta, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla głodnych ptaków.
Uprawy rzepaku zagrożone gradem i ulewami
Ostatni czas nie jest łaskawy dla plantatorów różnych roślin, w tym również rzepaku. Burzom, które występowały w wybranych częściach kraju, towarzyszyły gradobicia, ulewy i silne wiatry. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się do osłabienia łodyg rośliny w fazie rozwojowej.
Opóźnione zabiegi chemiczne powodem osłabienia łodyg rzepaku
Niesprzyjająca pogoda nie jest jednak jedynym powodem, dla którego łodygi rzepaku mogły ulec osłabieniu. Jak wskazują eksperci, zbyt późno wykonane zabiegi chemiczne przeciwko chowaczom łodygowym również mogły przynieść takie skutki.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Platforma Sygnalizacji Agrofagów