Wyjedzone rzepaki i zboża. Rolnicy walczą z plagąPlatforma Sygnalizacji Agrofagów
StoryEditorUprawa

Wyjedzone rzepaki i zboża. Rolnicy walczą z plagą

17.03.2025., 10:30h

Dzikie ptactwo żerujące w uprawach rolniczych to odwieczny problem wielu rolników. Za oknem wiosna, wraz z którą rozpoczną się migracje stad ptaków. Których gatunków należy obawiać się najbardziej?

Dzikie ptaki niszczą uprawy zbóż, rzepaku i kukurydzy

Początek wiosny dla rolników gospodarujących w rejonach, gdzie bytują stada dzikiego ptactwa, jest szczególnie trudny. W artykule pt. Ptaki wyżerają rolnikom zboże i rzepak. "W 3 godziny zasiewu nie ma" informowaliśmy o tym, że prawo nie przewiduje odszkodowań za szkody przez nie wyrządzone, choć są one potężne.

Problem z przeganianiem dzikiego ptactwa jest obecny w życiu rolników od dawna. Zarówno producenci rolni, jak i środowiska przyrodnicze nieustannie podejmują działania, których celem jest wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących każdą ze stron i niekrzywdzących ptaków jednocześnie.

Dlaczego ptaki migrują na pola uprawne rolników?

Powodów, dla których dzikie ptactwo żeruje na gruntach rolnych, jest kilka. Łatwa dostępność pożywienia to jedno, a odpowiednie siedlisko do rozwoju, to drugie. Jak wynika z komunikatu dostępnego na Platformie Sygnalizacji Agrofagów, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w pozostałych regionach Polski, choć z mniejszym nasileniem, lokalnie występują stada gęsi zbożowej i gęgawy, migrujące aktualnie w licznych kluczach.

– Ptaki szukają odpowiednich siedlisk do rozpoczęcia rozwoju. Miejsca, które będą wybierać, muszą spełniać odpowiednie warunki pokarmowe oraz zapewnić schronienie dla nowych lęgów. Schronienie dają wszelkiego rodzaju drobne zadrzewienia oraz użytki ekologiczne. Baza pokarmowa to coraz częściej pola ozimin z rzepakami i zbożami. Liczne stada nadlatujące na pola, mogą lokalnie niszczyć uprawy ozimin, pozostawiając puste place z wyjedzonymi roślinami. W zależności od zagęszczenia populacji w danym terenie szkody powodowane przez zwierzęta mogą być dość spore, zależne od jego ukształtowania oraz zasobności, łatwości dostępu oraz atrakcyjności pobieranego pokarmu – czytamy w komunikacie.

Sprawdź też: Rolnikowi z Podlasia żubry zryły rzepak. "Przepędzam je po 12 godzin dziennie"

Łabędzie nieme zagrożeniem w uprawach

Coraz częściej spotykanymi w uprawach rolniczych ptakami dzikimi są łabędzie nieme. Najczęściej żerują na polach rzepaku w wielu miejscach Polski. Jak wynika z komunikatu, dla upraw niebezpieczne może być nie tylko wyjadanie i zdeptanie, ale również oddziaływanie pozostawianych przez nich odchodów.

– Charakterystyczne białe sylwetki dobrze odcinają się od zielonego rzepaku. Ptaki wyjadają znaczne ilości młodych roślin, a także powodują ich niszczenie poprzez wydeptywanie i wygniatanie. Dodatkowo szkody wyrządzić mogą wysokoazotowe odchody pozostawiane w miejscu żerowania, które mają negatywny wpływ na rozwój roślin. Łabędzie płoszą się tylko na chwile, zataczając koła (nie jak w przypadku gęsi) i powracają na pole uprawne, aby dalej żerować – wynika z komunikatu.

Jak rolnicy mogą walczyć z dzikim ptactwem i zwierzyną łowną?

Możliwości rolników w zwalczaniu dzikiego ptactwa i zwierzyny łownej, która również przyczynia się do wyrządzania szkód w uprawach, są naprawdę ograniczone. W większości przypadków rolnikom pozostało płoszenie, na które i tak muszą uzyskać stosowne pozwolenie i jeszcze sobie za to zapłacić.

Przeczytaj również:

image
Niszczycielskie żubry

Żubry dewastują uprawy. Rolnik z Podlasia ma pomysł, jak się ich pozbyć z pól

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Warszawa
8°C
Bezchmurnie
wi_00
niedz.
wi_00
15°C
2°C
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
9°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
26. kwiecień 2025 12:33