StoryEditorAgroporady

Samosiewy zbóż w rzepaku - ignorować czy zwalczać?

13.08.2019., 10:08h
Problemy z samosiewami zbóż w rzepaku wynikają m.in. ze stosowanych uproszczeń w uprawie, które intensyfikują wschody zbożowych przedplonów. To powoduje zwiększenie konkurencyjności samosiewów od początku wegetacji rzepaku i w praktyce czasami jeden oprysk graminicydem, to za mało.
Rolnicy w strategii odchwaszczania rzepaku bagatelizują czasami samosiewy zbóż jarych, bo teoretycznie zimy nie przetrwają. Nie o to chodzi, bo ozimy, jak i jary jęczmień szkodzą jesienią zabierając rzepakowi wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń życiową. Natomiast wiele pszenic i pszenżyt jarych to przewódki, które zimę przetrwają. 

System orkowy

W systemie orkowym znaczna część chwastów w tym samosiewów zbóż ginie dzięki uprawkom. Znaczną ilość ziarna zbóż wprowadzimy pługiem w warstwę, z której nie skiełkuje. Uprawki są bardzo pomocne w walce z samosiewami zbóż w rzepaku i zwykle w takim systemie uprawy ich dalsza prawie 100% redukcja jest możliwa jednym opryskiem z użyciem zarejestrowanego graminicydu. Zabiegi należy wykonać w momencie, gdy rzepak wykształci 3 do 6 liści. W celu poprawienia skuteczności zabiegu warto użyć adiuwantów. 

Terminu zabiegu nie można odwlekać, bo dzięki wczesnym wschodom pod koniec sierpnia, samosiewy potrafią bardzo szybko wejść w fazę krzewienia i tym samym stanowić mocną konkurencję dla początkowo wolno rosnącego rzepaku. Pamiętajmy, że im późniejszy jest termin siewu i wschodów rzepaku, tym...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 22:36