StoryEditorNawożenie

Schemat startowego nawożenia zbóż

19.02.2019., 10:02h
Standardowych zaleceń startowego nawożenia zbóż nie ma, bo każdy łan jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jest jednak pewien schemat nawożenia startowego. Czas rozpoczęcia nawożenia wyznaczają przepisy i od tego roku jest to 1 marca. Jeżeli chodzi o dawkę startową, to ta zależy od wielkości puli azotu do zastosowania wiosną pod zakładany plon.

Warto od razu dodać, że jeżeli mamy w gospodarstwie rzepak ozimy i zboża ozime, to chociażby ze względu na głęboki system korzeniowy rzepaku, do którego składniki pokarmowe muszą dotrzeć, dzieląc priorytety wczesnych prac polowych najpierw powinniśmy zająć się startowym nawożeniem rzepaku, a potem zbóż. Jeżeli potrzebne jest zastosowanie korekcyjnych dawek startowych fosforu i potasu, to powinny być aplikowane w pierwszej kolejności przed azotem, ale najlepiej w tym samym terminie w nawozach typu Nitrofoski (NPK). 

Nawożenie startowe nie wcześniej niż 1 marca

Oczywiście nawożenie startowe azotem, a przed nim korekcyjne potasem i fosforem (jeżeli jest uzasadnione), najlepiej byłoby wykonać przed wiosennym ruszeniem wegetacji, aby to składniki pokarmowe czekały na roślinę, a nie odwrotnie. Tak byłoby najlepiej i każdy rolnik pamięta sezony z wczesnym startem wegetacji po połowie lutego, ale i późne wiosny, kiedy w pierwszej dekadzie kwietnia zalegał jeszcze śnieg. Nowe prawo nie uwzględnia jednak anomalii pogodowych – przypominam raz jeszcze, że nawożenie startowe można rozpocząć 1 marca. Zapewne taki termin w wielu sezonach będz...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 14:09