StoryEditorNawożenie

Siła nauki w nawożeniu dolistnym

27.12.2017., 17:12h
W listopadzie br. miała miejsce kolejna doroczna konferencja z cyklu „Siła nauki”. Po roku badań firma znów pokazała nowości produktowe, ale też nowe instrumenty badawcze wykorzystane w określaniu odżywienia roślin i zasobności gleby.
W konferencji uczestniczyli zaproszeni rolnicy, a prezentacje osiągnięć naukowych uzupełniły zalecenia w zakresie praktyki stosowania mikroelementów. Bardzo ciekawy wykład nt. Wpływu nawożenia mikroelementami na plon i jakość podstawowych roślin uprawnych wygłosił dr hab. Witold Szczepaniak z UP Poznań. O firmowych rozwiązaniach w zakresie uprawy gleby i ochrony roślin uprawnych mówili partnerzy konferencji – Adam Wiśniewski z firmy Kverneland i Marcin Chojecki z BASF.

Polskie gleby ubogie

Adam Nawrocki – szef firmy ADOB, zwracał uwagę na praktykę stosowania mikroelementów zwracając na początku uwagę jak wielkie znaczenie mają one w diecie człowieka i zwierząt. To istotne, a rzadko poruszane podejście. Optymalna bowiem zawartość mikroelementów w roślinach decyduje o ich zdrowiu, prawidłowym rozwoju i potencjale plonowania, ale ostatecznie o zdrowiu człowieka. Oczywiście podstawą jest zapewnienie optymalnych ilości przyswajalnych form mikro- i makroelementów roślinom, zwłaszcza w okresach krytycznego zapotrzebowania.



  • Aplikacja wieloskładnikowych nawozów płynnych ADOB nie jest już problemem. W kooperacji z firmą Kverneland rozwiązaniem tego jest iXtra LiFe


W dokarmianiu dolistnym roślin mikroelementami i przy wysokich spodziewanych plonach, trzeba od razu założyć orientacyjny poziom i terminy nawożenia. Dlaczego? Bo generalnie wszystkie polskie gleby z małymi wyjątkami są ubogie w mikroelementy, a czekanie z dokarmianiem, aż roślina zamanifestuje niedobory nie jest rozwiązaniem. Na etapie widocznych niedoborów możemy być pewni obniżki plonowania. Powodują to już niedobory niewidoczne, utajone, które możemy stwierdzić jedynie testami i badaniami materiału roślinnego. Jeżeli niedobory mikroelementów są duże, roślina może to pokazać przebarwieniami liści. Trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. A gdzie? Generalnie objawy niedoborów mikroelementów z powodu ich stosunkowo małej mobilności występują na młodych liściach. Na młodych liściach znajdziemy też objawy niedoboru siarki i wapnia, ale już niedobory azotu, fosforu, potasu i magnezu – na starszych liściach.

Rentgen do badania zasobności

Wróćmy do „Siły nauki”, która jest niezwykle ważna w działalności firmy ADOB i na dzień dzisiejszy skupia się na uczestnictwie w trzech ważnych programach badawczych. Przedstawił je na konferencji Adam Nawrocki, a jest to projekt Isoplants (Wykorzystanie izotopów metali jako innowacyjnego sposobu śledzenia transportu substancji odżywczych w glebie i roślinach), Cost (dotyczący badań nad transportem mikroelementów w roślinach) i Harvest Zinc.

To co na konferencji bardzo zaciekawiło wszystkich rolników, to wykorzystywanie przez ADOB do terenowych pomiarów zawartości mikroelementów w glebie i roślinach (żelaza, manganu, cynku, molibdenu a z makroelementów wapnia) za pomocą urządzenia do rentgenowskiej spektrometrii fluoroscencyjnej. Z informacji wynika, że jest to szybka i dokładna metoda. Niestety, bardzo droga i zapewne w najbliższych latach nie będzie wykorzystywana masowo na potrzeby rolników, a jedynie na potrzeby badawcze ADOB. Firma dysponuje dwoma takimi urządzeniami, a ich użycie wymaga nadzoru i atestu Państwowego Instytutu Atomistyki. Obok badania zawartości pierwiastków tą metodą można np. analizować zawartość proporcji potasu do wapnia, jako elementu oceny zdrowotności jabłek.

Nawożenie to wiele współzależności

Zawsze z niezwykłą uwagą rolnicy słuchają rad i zaleceń dr. hab. Witold Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Profesor mówił o wpływie nawożenia mikroelementami na wzrost, rozwój i jakość roślin. Wykładowi poświęcimy oddzielny artykuł, a poruszał on szeroki obszar wiedzy związanej z nawożeniem gleby i dokarmianiem roślin.

Potrzeb nawożenia mikroelementami nie da się bowiem rozpatrywać w oderwaniu od nawożenia podstawowego, pH gleby, dostępności wody i innych współzależnych w technologiach uprawy i nawożenie czynników. Rozpatrując praktyczne zasady nawożenia i dokarmiania trzeba zagłębić się w antagonizmy i synergizmy pierwiastków, chemizm i formulacje pierwiastków w nawozach, rozpuszczalność pierwiastków i formy, które mogą przyswajać rośliny.

A co nowego ma w ofercie firma ADOB? Jest to np. zupełna nowość – ADOB Mikro Trawa do mikroelementowego dokarmiania użytków zielonych, są to przetestowane już w wielu gospodarstwach mikrostartery (Adob Mikrostarter B/R i ADOB Mikrostarter K) oraz i wieloskładnikowe nawozy płynne: ADOB SB-2 (buraki cukrowe), ADOB PO (ziemniaki), ADOB MA (kukurydza) i ADOB OR (rzepak). Można od razu zadać pytanie – a jak je stosować? W tym zakresie firma ADOB nawiązała współpracę z firmą Kverneland. Problem aplikacji wieloskładnikowych nawozów płynnych ADOB rozwiązuje iXtra LiFe

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:37