Jednak po każdej zimie, w zależności od wielkości opadów śniegu i temperatur, wiosną są możliwe trzy sytuacje. Rzepak może być w bardzo dobrej kondycji, może być umiarkowanie przerzedzony i może być w złej kondycji i mocno przerzedzony.
Zima nie wyrządziła większych szkód w rzepaku
Jesień była ciepła, a zima do tej pory nie wyrządziła większych szkód. Jeżeli ta sytuacja się nie pogorszy, to rzepaki będą wiosną w dobrej kondycji i trzeba będzie regulować ich łany standardowo, zgodnie z zaleceniami etykietowymi.
Jeżeli plantacja jest zdrowa i dobrze przetrwała zimę skracanie powinniśmy wykonać, kiedy rośliny osiągną wysokość 15–20 cm (zawsze w fazie rozwoju, którą zaleca producent środka w etykiecie). Średnio w wieloleciu przypada to w Polsce zwykle na okres między 5 a 10 kwietnia. Jeżeli sytuacja pogodowa zmieni się i osłabi plantacje, podpowiemy jak należy zweryfikować strategię ochrony i skracania rzepaku.
Ważne zabiegi przerzedzania rzepaku po zimie
Dopóki nie nastanie prawdziwa wiosna, na polach wszystko może się zdarzyć i warto przypomnieć scenariusze skracania w takich właśnie sytuacjach. Termin zabiegu i da...