Zagrożenie śmietką jest zawsze i na szczęście przybywa możliwości jej ograniczania. Są insektycydy, środki biologiczne i zaprawy. Duże znaczenie ma też dobór odmian. Te z dużym wigorem lepiej i szybciej regenerują uszkodzenia. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie szkody wyrządzone przez śmietkę przy mroźnej zimie skazują uszkodzone rośliny na śmierć.
Trzecie pokolenie zagraża rzepakowi zimą
O aktualnych możliwościach chemicznego ograniczania śmietki piszemy na końcu. Pamiętajmy, że podstawą skutecznej walki z agrofagami jest znajomość ich biologii rozwoju i potencjalnej szkodliwości. Dlatego przypominamy dziś najważniejsze informacje z życia śmietki kapuścianej, której populacja po wycofaniu zapraw insektycydowych miała się w ostatnich latach bardzo dobrze.
Śmietka kapuściana oprócz rzepaku żeruje przede wszystkim na roślinach kapustowatych uprawnych (kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa) i na chwastach (gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne). Owad dorosły śmietki kapuścianej to muchówka przypominająca miniaturę muchy. Jest długości 5–6 mm i ma czerwoną plamkę na srebrzystobiałym czole. Samiec jest m...