Inicjatywa Białkowa COBORU
Małgorzata Gazda, kierownik Działu Badawczo-Doświadczalnego, oprowadzająca po poletkach doświadczalnych, wyjaśniła uczestnikom spotkania na czym polega w praktyce wprowadzona w 2017 roku Inicjatywa Białkowa COBORU. Inicjatywa ma na celu propagowanie uprawy roślin białkowych i soi w naszym kraju dla poprawy bilansu paszowego i białkowego. W doświadczeniach brane są pod uwagę tradycyjne rośliny bobowate grubonasienne, czyli bobik, groch siewny, łubin wąskolistny, łubin żółty i budząca wiele obaw, co do uprawy w naszym północnym klimacie soja. Poszczególne uprawy sprawdzane są w różnych lokalizacjach w całej Polsce i na tej podstawie można zrobić zestawienia odmian sprawdzających się w danym rejonie.
– Kiedyś np. bobik dedykowany był do regionów północnych i południowych, w tej chwili okazało się, że doskonale sprawdził się również w centralnej Polsce – poinformowała Małgorzata Gazda.
Soja na północnym wschodzie
Stacja doświadczalna we Wrócikowie już trzeci rok sprawdza wybrane odmiany soi, bo skoro rolnicy wchodzą w te uprawy, trzeba im pomóc i podpowiedzieć co sprawdzi się w naszym regionie. Rzeczywiście, zmiany klimatyczne spowodowały, że soja udaje się nie tylko w południowej i centralnej części Polski, ale również na północnym wschodzie.
W mokrym i chłodnym 2017 roku spośród testowanych we Wrócikowie 28 odmian soi, dojrzały i udało się skosić tylko dwie – Augusta i Erica. Wszystkie pozostałe nie dojrzały lub pogniły. Z kolei w ubiegłym suchym i ciepłym roku soja czuła się rewelacyjnie i plonowała średnio ponad 4 t/ha. Plonowała nawet lepiej, niż rodzime łubiny, czy bobiki. W tym regionie termin koszenia soi najlepiej planować na koniec września lub początek października, trzeba dać jej czas, żeby dojrzała.
W tym roku we Wrócikowie założono doświadczenie z 32 odmianami soi i jak do tej pory przebieg pogody sprzyja uprawie. Maj był w miarę ciepły i przekropny z lokalnie rekordowymi opadami. Skończył się upalny czerwiec i przekropny lipiec. Co będzie dalej zobaczymy, pogoda jest nieprzewidywalna.
Na LOZ do uprawy w województwie warmińsko-mazurskim na rok 2019 z roślin bobowatych są cztery odmiany łubinu wąskolistnego, trzy niesamokończące: Tango, Bolero i Samba z Poznańskiej Hodowli Roślin oraz jedna odmiana samokończąca Regent z Hodowli Roślin Smolice. Na LOZ widnieją również dwie odmiany bobiku, niskotaninowa odmiana Amulet, przydatna do uprawy na zbiór nasion paszowych oraz wysokotaninowa odmiana Fanfare, przeznaczona do uprawy na nasiona.