Sorgo ma wiele cech podobnych do kukurydzy począwszy od wyglądu, fizjologii rozwoju, jak i kierunków użytkowania, a szybki wzrost i rozwój zawdzięcza wydajnej fotosyntezie typu C4. Na areale 73 ha przeznaczonych pod uprawę sorga wysiano jedną sprawdzoną odmianę KWS FreyaDr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorUprawa

Sorgo doskonale radzi sobie z suszą, ale czy jest w stanie zastąpić kukurydzę?

22.09.2024., 13:00h

Sorgo jest gatunkiem należącym do roślin wiechlinowatych, bardzo popularnym i uprawianym w strefie klimatu gorącego i suchego, głównie w Afryce, Meksyku, Indiach i Chinach, gdzie zajmuje piąte miejsce pod względem obszaru uprawy.

W Krajowym Rejestrze nie znajdziemy odmian sorga, ale we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA) już w 2020 r. dostępnych było 200 odmian tego gatunku.

Jak sorgo radzi sobie z suszą?

Łukasz Marchalewski wspomina, że pomysł na uprawę sorga pojawił się w ubiegłym roku. Szukał z bratem rośliny, którą mogliby siać na słabych glebach. Takiej, która zastąpiłaby w płodozmianie kukurydzę tam, gdzie jej powierzchnia musi być zmniejszona z uwagi na ograniczenia uprawy w monokulturze. Zapadła decyzja, że przetestują na swoich polach sorgo.

– W 2023 roku wykonałem pierwszą próbę uprawy sorga na powierzchni 2,5 ha i byłem zaskoczony tak dużą ilością masy, przy tak niesprzyjających warunkach. Praktycznie przez cały maj i czerwiec nie padało, pierwsze opady pojawiły się pod koniec czerwca. Przez 2 miesiące była totalna susza, a sorgo doskonale się obroniło, wyrosło na wysokość...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2024 13:46