StoryEditorinne rośliny

Specyfika upraw słonecznika w Polsce - jak dobrać odmianę i na co zwracać uwagę?

28.11.2022., 08:11h
Od kilkunastu lat słonecznik na większą skalę uprawia w swoim gospodarstwie Stanisław Kacperczyk i cały czas eksperymentuje z technologią uprawy i zbioru oraz systematycznie testuje odmiany słonecznika. Potem wybiera te, które najlepiej sprawdzają się w warunkach gospodarstwa.

Inspiracją dla wielu plantatorów w całym kraju są także doświadczenia z uprawą słonecznika Dariusza Klusko. W jego gospodarstwie odbywają się Dni Słonecznika. Takie spotkanie w tym roku w Wojciechowie pod Namysłowem odbyło się 9 września.

COBORU po latach wykonało pierwsze niezależne badania 19 odmian z katalogu online

Słonecznik jest mało wymagający, co do nawożenia i stanowiska. Ten gatunek trafia na gleby V i VI klasy i doskonale nadaje się do łamania monokultury kukurydzianej. Na najsłabszych glebach i w latach suchych jest bezkonkurencyjny. Przy doborze odmian do uprawy najważniejszy jest potencjał plonowania, wczesność dojrzewania i odporność odmian na choroby grzybowe.

Niestety, niewielu rolników ma takie doświadczenie w uprawie słonecznika i nie ma możliwości testowania wielu odmian. To przy znacznym wzroście zainteresowania rolników uprawą słonecznika spory problem. Obecnie od kilkunastu lat nie ma wpisanej w Krajowym Rejestrze żadnej odmiany słonecznika. Nie ma też żadnej zgłoszonej do badań urzędowych. Na rynku polskim dostępnych jest jednak ponad 100 odmian ze Wspólnotowego katalogu odmian (CCA). Są już organizowane w k...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 17:55