Jakie śor znikną z rynku do końca 2024 r.?
O wielu substancjach czynnych środków ochrony roślin już zapomnieliśmy. Ciągle ich ubywa. Tylko w tym roku możliwość stosowania zakupionych wcześniej środków skończyła się dla substancji: benfluralina, ipkonazol, abamektyna, dimoksystrobina, truflusulfuron metyl, s-metolachlor. W komunikacie na stronie ministerstwa wymienionych jest jeszcze kilka substancji, których ostateczne terminy stosowania kończą się w okresie od listopada br. do maja przyszłego roku:
Mepanipirym – zawiera ją jeden fungicyd do ochrony truskawki przed szarą pleśnią – Frupica 440 SC. Substancja wprowadzona do obrotu do dnia 20 listopada 2024 r. może być sprzedawana i dystrybuowana do dnia 20 kwietnia 2025 r., a stosowana do 20 maja 2025 r.
Dimetomorf – jest składnikiem kilkunastu fungicydów, najczęściej dwuskładnikowych, do ochrony cebuli, ogórków, sałaty pomidorów, ziemniaków i winorośli. Środki z tą substancją czynną wprowadzone do obrotu do 20 listopada 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r., a stosowane do 20 maja 2025 r.
Bentiawalikarb – zawiera aktualnie jeden fungicyd (Zorvec Endavia) z rejestracją do ochrony ziemniaków, cebuli i czosnku. Substancję wycofano z dniem 13 czerwca br., ale środki wprowadzone do tej daty mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 13 listopada 2024 r., a stosowane do 13 grudnia 2024 r.
Metiram – jest składnikiem fungicydu Polyram 70 WG do ochrony ziemniaków, jabłoni, pomidorów i cebuli. Substancję wycofano 28 maja, środek mógł być sprzedawany do 30 września br., a stosować można go do 28 listopada br.
Klofentezyna – też nie uzyskała odnowienia. Aktualnie nie ma w Polsce w rejestrze środków z tą substancją a służyła do zwalczania przędziorków w sadach (akarycyd Apollo). Substancję wycofano z dniem 11 maja br. a mogła być sprzedawana do 31 sierpnia br. i stosowana do 11 listopada br.
Przeczytaj również:
Marek Kalinowski
Za MRiRW