W związku z zastosowaniem w pszenicy preparatu Nitro Pro wiążącego azot atmosferyczny nawożenie azotowe zostało zmniejszoneKrzysztof Janisławski
StoryEditor

Agrii Demo Tour 2023: na ile biologiczne preparaty sprawdzają się w uprawie rzepaku i pszenicy?

15.06.2023., 09:00h
Tegoroczne spotkania polowe odbywające się w ramach Agrii Demo Tour 2023 są m.in. okazją do prezentacji wybranych produktów biologicznych z oferty Agrii Polska. Ale nie tylko. Spotkania zaplanowano w sześciu lokalizacjach w całej Polsce, niżej relacja z tego, co działo się w Cieleśnicy.

Rolnicy spotkali się 25 maja na polach Zakładu Rolno-Handlowego Cieleśnica w woj. lubelskim. Na ponad 600 ha uprawiane są tu rzepak, żyto, pszenica, kukurydza na ziarno i kiszonkę oraz słonecznik. Produkcja roślinna odbywa się na ziemiach klas od V do III, dominuje IV.

Przeciw śmietce kapuścianej bakterie z rodzaju Bacillus

W rzepaku występuje kilkanaście istotnych gospodarczo szkodników.

W sytuacji gdy rolnicy mają do dyspozycji mniej środków chemicznych, a jesienie są długie i ciepłe, najważniejszym szkodnikiem w rzepaku staje się śmietka kapuściana, nie słodyszek – mówi dr Grzegorz Pruszyński, menadżer ds. produktów biologicznych w Agrii Polska. Ale nie tylko wycofywanie substancji chemicznych stanowi problem. – Dynamiczne zmiany pogody wpływają na uprawę, ale także na biologię szkodników. Naloty śmietki potrafią trwać po sześć a nawet osiem tygodni.

Aby skutecznie chronić plantację przez tak długi czas, trzeba wielokrotnie powtarzać insektycydowe zabiegi chemiczne.

– Brasica Pro, będąca środkiem biologicznym, działa efektywnie na plantacji po jednym zastosowaniu do sześciu tygodni. Czyli w przypadku ośmiotygod...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 16:29