Biologiczna regeneracja gleby
W uproszczonych płodozmianach z dominacją zbóż, przy stosowaniu wysokich dawek nawozów mineralnych i pestycydów, stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Wynika to z ujemnego bilansu materii organicznej i zmniejszenia się aktywności biologicznej gleb. To skutkuje pogorszeniem struktury gleby, dostępności składników pokarmowych i wody. Zwiększa się natomiast liczebność zarodników patogenicznych grzybów.
Jest na to biologiczne lekarstwo – preparaty biologiczne oparte na bakteriach kwasu mlekowego np. Fundamental. Pozytywny wpływ tego produktu można obserwować już na etapie kiełkowania nasion/ziaren. Stymulują intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego a następnie zwiększają tempo fotosyntezy. Silniejszy system korzeniowy, zdolność mikroorganizmów do rozpuszczania trudno dostępnych składników pokarmowych w glebie oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych wpływa na lepsze odżywienie roślin.
Z czego składa się Fundamental?
Mikroorganizmy wchodzące w skład Fundamental ograniczają liczebność m.in.: mikrosklerocjów Verticillium, sprawców werticiliozy w uprawie rzepaku ozimego. Przeciwko tej chorobie nie ma skutecznych rozwiązań fungicydowych, więc biologiczna możliwość ograniczania choroby jest cenna. Ten preparat mikrobiologiczny rozprawia się także z zarodnikami grzybów z rodzaju Fusarium, co w zbożach pozwala utrzymać większą zdrowotność podstawy źdźbła, liści oraz kłosa. Mikroorganizmy zawarte w Fundamental ograniczają szereg patogenów odpowiadających za choroby powodujące zgnilizny korzeni. Wpływają także na stymulację grzybów pożytecznych (Trichoderma), ograniczających rozwój m.in. szarej pleśni i zgorzeli siewek.
Marek Kalinowski
Za informacją Agrosieć