Jakie eventy organizuje Agro-Sieć dla rolników?
Agro-Sieć Sp. z o.o. to firma z ponad 30-letnią tradycją, która organizuje eventy edukacyjne i polowe dla rolników:
- Forum Ekspertów Agronomii,
- Mistrzowskie Pola Agro-Sieci.
W ramach tego pierwszego wydarzenia, w ubiegłym roku na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego odbyło się sześć spotkań, podczas których omawiane były najważniejsze kwestie dotyczące upraw, techniki zabiegów, a także roli produktów mikrobiologicznych. Forum spotkało się z ogromnym zainteresowaniem rolników i było dla nich okazją do zdobycia wiedzy dotyczącej stosowania alternatywnych środków ochrony roślin.
– W trakcie licznych dyskusji, które odbyliśmy z rolnikami podczas Forum Ekspertów Agronomii, wyrażali oni zaniepokojenie związane z procesem ciągłego wycofywania substancji aktywnych – między innymi fungicydów. Sami przyznają, że skomponowanie pełnej i skutecznej ochrony przed chorobami jest coraz trudniejsze odkąd zabronione jest stosowanie m.in. prochlorazu, epoksykonazolu, tiofanatu metylowego, chlorotalonilu, propikonazolu a los pozostałych triazoli w niedalekiej przyszłości jest również wątpliwy – mówi wiceprezes firmy Agro-Sieć Paweł Bruderek-Żyżun.
Choroby odglebowe obniżają poziom plonowania
Rolnicy informowali również, że z racji coraz uboższego płodozmianu, znacznym problemem obniżającym poziom plonowania wielu upraw są choroby odglebowe. W przypadku rzepaku obserwuje się coraz większą presję werticiliozy, w uprawie buraka cukrowego wszelkiego rodzaju zgnilizn, a w zbożach od lat największym wyzwaniem są choroby fuzaryjne.
– Rolnicy posiadający tę świadomość, z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem dyskutowali na temat rozwiązań biologicznych opierających się na bakteriach probiotycznych i drożdżach. W produktach Fundamental i Biokurator z naszej oferty dostrzegają swego rodzaju alternatywę dla konwencjonalnych środków ochrony roślin lub skuteczny element, który pozwoli na ułożenie pełnej i kompleksowej technologii ochrony głównych roślin uprawnych – dodaje wiceprezes firmy Agro-Sieć.
Przepis na przedsiewny zabieg odglebowy wg Agro-Sieci
Technologie, które proponuje spółka, opierają się na czterech produktach:
- Biokurator,
- Biokurator Liquid Ca,
- Fundamental,
- Fundamental Ca.
Każda z nich rozpoczyna się od przedsiewnego zabiegu doglebowego.
– Jego zadaniem jest obniżenie ilości zarodników grzybowych. Z badań naukowych wynika, że przyczynia się on do ich redukcji na poziomie 30%. Uzupełnieniem technologii jest aplikacja nalistna produktów opartych na drożdżach i bakteriach kwasu mlekowego wraz z wapniem. Ich działanie polega na hamowaniu enzymów pektynolitycznych patogenów. W efekcie strzępki grzybowe nie mogą wniknąć do rośliny. Uważam za najrozsądniejsze połączenie metody chemicznej i biologicznej, czyli tzw. technologię hybrydową. Wykorzystujemy w niej fungicydy o działaniu wyniszczającym oraz Fundamental/Biokurator prezentujące działanie zapobiegawcze oraz gwarantujące pozytywny efekt fizjologiczny. Jest to też odpowiedź na stawiane przed rolnictwem wymagania, czyli zmniejszenie zużycia konwencjonalnych środków ochrony roślin – radzi dr Mateusz Sokólski, specjalista ds. rozwoju agrotechniki w firmie Agro-Sieć z Chełmna.
Kiedy w uprawie sprawdza się technologia biologiczna lub hybrydowa?
Firma w 2022 roku przeprowadziła ścisłe doświadczenia, gdzie testowane były produkty BIO, a ich działanie było porównywane z klasycznymi rozwiązaniami chemicznymi. Założone zostały poletka demonstracyjne, na których zastosowano wyłącznie:
- preparaty biologiczne,
- preparaty biologiczne wzmocnione w każdym zabiegu jedną substancją aktywną (technologię hybrydową),
- konwencjonalne fungicydy.
– W Polsce jest wiele słabszych stanowisk, gdzie działanie najdroższych środków ochrony nie jest uzasadnione. Zboża i rzepak przedwcześnie dojrzewają, lecz przyczyną nie jest jednak kwestia zwalczania chorób grzybowych tylko naturalna ubogość stanowiska i brak wody. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest technologia biologiczna lub hybrydowa, ponieważ w znacznym stopniu pozwala optymalizować poniesione nakłady finansowe. Koszt nalistnej ochrony pszenicy ozimej według ubiegłorocznych cen wyniósł 250 zł/ha w technologii biologicznej, 360 zł/ha w hybrydowej i 500 zł/ha w technologii chemicznej – wymienia dr Mateusz Sokólski.
Jakie były efekty stosowania technologii biologicznej i hybrydowej w różnych uprawach?
W 2022 roku w uprawie pszenicy ozimej technologia biologiczna i hybrydowa pozwoliła uzyskać plon ziarna wyższy odpowiednio o 20 i 24% w porównaniu do obiektu kontrolnego. W uprawie rzepaku ozimego obydwie technologie plonowały o 35% wyżej niż rośliny bez ochrony przed chorobami. Produkty biologiczne testowane były także w 15 odmianach kukurydzy na ziarno.
– Średni wzrost polonu na skutek zastosowania technologii biologicznej w kukurydzy wyniósł 5%. Istotny wzrost plonu zaobserwowaliśmy wśród 10 odmian. Zbieraliśmy średnio o 600 kg ziarna więcej – mówi dr Sokólski.
Preparaty wspomagające rozwój roślin, zawierające żywe mikroorganizmy, takie jak bakterie i drożdże, stosowane są w rolnictwie i ogrodnictwie w celu poprawy wzrostu, plonów i zdrowia roślin.
– Są to probiotyki, które w większości można kupić w aptece. Nie są szkodliwe dla ludzi, wykorzystywane są na szeroką skalę także w przemyśle spożywczym. Zawarte są w wielu suplementach – informuje dr Mateusz Sokólski.
Rolnicy stosujący bioprodukty chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i obserwacjami na Agro-Sieciowym profilu na Facebooku i YouTube. Technologie na nich oparte zyskują coraz więcej zwolenników i zdobywają liczne nagrody branżowe, takie jak Innowacyjny Produkt Roku czy Dobra Marka. Jednak ważnym celem jest także ciągła edukacja rolników w trosce o wysoki i dobry plon.
Kiedy będzie Forum Ekspertów Agroekonomii w 2024 r.?
Agro-Sieć Forum Ekspertów Agroekonomii organizuje i w tym roku. Spotkania będą się odbywały aż w dziesięciu lokalizacjach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego i potrwają od 22 stycznia do 13 lutego. Firma rozszerza realizację Forum ze względu na ogromne zainteresowanie rolników. W tym roku omawiana będzie między innymi zdrowotność gleb i rolnictwo węglowe, wyzwania w branży Agro w 2024 r, aktualne problemy dotyczące uprawy zbóż i rzepaku w zakresie ich ochrony i odżywiania, a także zagadnienia dotyczące rolnictwa 4.0.
Przeczytaj, jaki przepis na sukces ma założyciel Agro-Sieci Sp. z o.o i pierwszy prezes, Piotr Madej w wywiadzie pt. "Jak dobrze prosperują rolnicy, to rozwijają się też firmy".
Tomasz Ślęzak