PZPRZ domaga się odnowienia rejestracji na glifosat
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o odnowienie rejestracji na herbicyd, którym jest glifosat. Zdaniem przedstawicieli organizacji umożliwienie rolnikom wykorzystywania tego środka jest niezbędne do utrzymania upraw w odpowiedniej kondycji. Związek zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnich latach wycofanych zostało wiele substancji czynnych, które były potrzebne do ochrony roślin, co znacząco ograniczyło rolnikom wybór.
Czy stosowanie glifosatu jest bezpieczne?
PZPRZ w piśmie do ministra Telusa zaznaczył również, że glifosat jest jedną z najlepiej przebadanych substancji czynnych na świecie, a produkty na jego bazie zostały zarejestrowane w ponad 100 krajach. Dodatkowy argument za tym, że stosowanie glifosatu w rolnictwie nie jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi, stanowią badania Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) z 2022 r.
– Mając na uwadze obecnie trwającą dyskusję nad odnowieniem rejestracji glifosatu na kolejne lata uważamy, że Polska jako duży i ważny kraj rolniczy, odgrywa istotną rolę w tym procesie i powinna wspierać rolników w dostępie do bezpiecznych substancji do ochrony roślin – czytamy w liście PZPRZ.
Czy rolnicy odczują skutki ewentualnego zakazu stosowania glifosatu?
PZPRZ w swoim liście zwrócił także uwagę na raport Kleffmana opublikowany w roku 2017, z którego wynika, że wycofanie glifosatu może przyczynić się do obniżenia plonów o kilkanaście procent, np. marże pszenicy spadłyby o 130 euro/ha, a jęczmienia o 98 euro/ha. Ciekawostką jest to, że w 2021 r. w Polsce została opracowana nowoczesna formulacja glifosatu, która ma w składzie adiuwant, zmniejszający zużycie substancji czynnej nawet o 50%.
Kiedy będzie wiadomo czy można używać glifosatu?
Obecna zgoda na użycie glifosatu wygaśnie w dniu 15 grudnia 2023 r. Do tego czasu wszystkie dyskusje na temat legislacji środka powinny zostać zakończone. Jak wynika z informacji przekazanych przez Agra-Europe, członek Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności przeprowadza ocenę bezpieczeństwa glifosatu. Na 6 lipca 2023 r. zostało zaplanowane opublikowanie wyników badania, dzięki którym możliwe będzie stworzenie projektu rozporządzenia dopuszczającego lub wstrzymującego stosowanie glifosatu.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Top Agrar.pl