KZPBC wnioskował o zezwolenie na INAZUNĘ
Decyzja o czasowej rejestracji została wydana na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Działania te są konsekwencją rosnącej presji tego szkodnika.
– Skośnik buraczak od kilku lat powoduje znaczne straty w uprawach buraka cukrowego. Dlatego rolnicy potrzebowali skutecznego narzędzia do walki z tym szkodnikiem – mówi Marta Strzelecka-Berek, kierownik do spraw produktów rolniczych Sumi Agro Poland. – INAZUMA 130 WG świetnie się do tego nadaje, gdyż łączy w sobie efekt "knock-down" (wywoływany przez lambda-cyhalotrynę) oraz, zawdzięczany acetamiprydowi, efekt "long action+". Błyskawicznie zwalcza szkodniki na roślinie, a krążąc w jej wnętrzu, działa także na te, które uniknęły bezpośredniego kontaktu z cieczą opryskową. W przypadku skośnika buraczaka jest to bardzo istotne, gdyż larwy żerują m.in. wewnątrz ogonków liściowych.
Jak działa INAZUMA?
Insektycyd INAZUMA 130 WG działa na roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie (układowo). Sprawia to, że jest bardzo efektywny w zwalczaniu szkodników gryzących i ssących, na które oddziałuje kontaktowo i żołądkowo.
Polscy rolnicy doskonale znają insektycyd, gdyż od wielu lat stosują go do ochrony zbóż irzepaku. Do jego zalet możemy zaliczyć m.in.:
- szybkie i jednocześnie długotrwałe działanie,
- podwyższoną odporność na zmywanie przez deszcz,
- szerokie spektrum zwalczanych szkodników, poszerzone o skośnika buraczaka.
Zgodnie z zezwoleniem MRiRW nr R/j-5/2023 z dnia 26.06.2023 r., zalecana i jednocześnie maksymalna dawka insektycydu INAZUMA 130 WG w ochronie buraków cukrowych przed skośnikiem buraczakiem to 0,3 kg/ha. Preparat ten możemy stosować raz w sezonie, a okres karencji wynosi 28 dni.
Marek Kalinowski
Za informacją Sumi Agro