Rosyjska mszyca pszeniczna w latach 70.
Jak wynika z komunikatu na Platformie sygnalizacji agrofagów, wraz z końcem października na terenie Polowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Winnej Górze w zasiewach zbóż wystąpiła mszyca pszeniczna znana również jako rosyjska mszyca pszeniczna.
Po raz pierwszy obecność osobników tego gatunku w Polsce zidentyfikowano w latach 70. XX w. Wówczas jednak nie prowadzono monitoringu i były to wyłącznie sytuacje epizodyczne.
Skąd pochodzi rosyjska mszyca pszeniczna?
Rosyjska mszyca pszeniczna pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Jak się okazuje, pierwszy starty wywoływane przez tego szkodnika zidentyfikowano na Krymie na początku XX wieku., natomiast w USA jej obecność została stwierdzona 1 986 r., stając się istotnym problemem w uprawach pszenicy i jęczmienia. Jest to jeden z najważniejszych światowych szkodników pszenicy.
Rosyjska mszyca pszeniczna atakuje uprawy w Czechach i na Słowacji
Rosyjska mszyca pszeniczna generuje straty jako wektor wirusów żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) oraz innych wiroz. Jej działalność jest porównywana do mszycy czeremchowo-zbożowej. Co istotne, rosyjska mszyca pszeniczna od lat plądruje uprawy w Czechach i na Słowacji.
Jak wygląda rosyjska mszyca pszeniczna?
Dorosła, rosyjska mszyca pszeniczna nie ma skrzydeł i jest jasnozielona lub szarozielona. Ma nalot woskowy, a długość, którą osiąga, wynosi od 1,4 do 2,3 mm. Ponadto mają czułki długości połowy ciała. Ich syfony są blade i krótkie, a na grzbiecie mają delikatne kolce oraz wydłużony, trójkątny ogonek.
Na jakich roślinach bytuje rosyjska mszyca pszeniczna?
Rosyjska mszyca pszeniczna bytuje na różnych gatunkach zbóż i traw. Wysoce prawdopodobne jest to, że nie rozmnaża się na kukurydzy. Wzrost roślin, na których żeruje rosyjska mszyca pszeniczna, jest hamowany, a jakość ziarna się pogarsza. Liście rośliny zaatakowanej przez szkodnika przybierają barwy od białej do fioletowej. Ponadto toksyczna ślina mszycy przekłada się na deformację i zwijanie się liści zbóż.
Kiedy wykonać zabieg chemiczny na mszycę?
Sygnałem do przeprowadzenia zabiegów na mszyce jest stwierdzenie pojedynczych osobników na plantacjach w okresie jesiennym.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: sygnalizacja.agrofagi.com