Jak ustrzec się przed środkami ochrony roślin z nielegalnej produkcji?
Rozpoczyna się sezon prac polowych i wielu rolników planuje zakupy środków ochrony. Historia pokazuje, że ten moment czyni okazję dla przestępców, którzy oferują produkty podrobione lub nielegalne w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.
Należy pamiętać, że sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja przez Internet często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu produktów nielegalnych. Nielegalne również jest sprowadzanie środków ochrony roślin z zagranicy bez zezwolenia albo pozwolenia MRiRW.
PSOR ostrzega rolników przed oszutami sprzedającymi fałszywe śor
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin oraz firmy zrzeszone w stowarzyszeniu przestrzegają rolników przed nadmiernym zaufaniem do atrakcyjnych ofert. Stosowanie produktów niewiadomego pochodzenia może skutkować utratą plonu, zatruciem gleby, wód gruntowych, utratą dopłat i koniecznością utylizacji uprawy. Rolnikowi za stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin grożą wysokie mandaty karne, utrata dopłat unijnych i odpowiedzialność karna.
Jak ustrzec się przed zakupem nielegalnego produktu?
Trzeba sprawdzić, czy środek ochrony roślin jest zarejestrowany przez MRiRW. Produkt legalny i oryginalny będzie miał etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu.
Drodzy rolnicy, nie kupujcie środków od handlarzy obwoźnych, a korzystając z oferty internetowej dokładnie zweryfikujcie sprzedawcę. Kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin znajduje się m.in. na platformie edukacyjnej Akademia PSOR.
Marek Kalinowski
Z informacją PIORiN