StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak przechowywać środki ochrony roślin?

13.12.2022., 20:12h
Środki ochrony roślin są podatne na wpływ niskich temperatur, dlatego warto pamiętać o tym, by zabezpieczyć je przed rozpoczynającą się zimą. Podstawowe przepisy dotyczące prawidłowego magazynowania są określone wytycznymi prawnymi. Czy wszyscy o nich pamiętają?

Dlaczego ważne jest prawidłowe przechowywanie pestycydów?

Kodeks Dobrej Praktyki Ochrony Roślin jest dokumentem, w którym rolnik znajdzie informacje dotyczące warunków i norm, jakie należy spełnić, by magazynowane środki ochrony roślin zachowały świeżość do wiosny. Nie bez znaczenia jest również rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. o sposobach postępowania przy przechowywaniu i stosowaniu środków ochrony roślin, które każdy rolnik znać powinien.

Jakie mogą być konsekwencje stosowania złych metod przechowywania ŚOR?

Sposoby prawidłowego przechowywania środków ochrony roślin są uregulowane prawnie, ponieważ stosowanie nieprawidłowych technik stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia rolnika i jego rodziny, czy innych osób przebywających w obejściu, które mogłyby mieć kontakt ze źle zabezpieczonymi pestycydami, ale również dla otoczenia. W rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki ochrony roślin należy przechowywać w następujący sposób:

  • w oryginalnych opakowaniach oraz w sposób uniemożliwiający kontakt tych środków z żywnością, napojami lub paszą.

A także "w sposób zapewniający, że nie zostaną przypadkowo spożyte lub przeznaczone do żywienia zwierząt, są niedostępne dla dzieci oraz nie istnieje ryzyko":

  • skażenia wód powierzchniowych i podziemnych,
  • skażenia gruntu na skutek wycieku lub przesiąkania środków ochrony roślin w głąb profilu glebowego,
  • przedostania się do systemów kanalizacyjnych.

Gdzie przechowywać środki ochrony roślin?

W każdym gospodarstwie, w którym stosowane są środki ochrony roślin, powinny być przechowywane zgodnie z przepisami. Jeśli mamy do czynienia z małą ilością pestycydów ze względu na mniejsze zapotrzebowanie spowodowane niewielkim areałem, do magazynowania wystarczy metalowa szafka, koniecznie ognioodporna. Natomiast przy większym zużyciu pestycydów w danym gospodarstwie na środki ochrony roślin powinno zostać wydzielone pomieszczenie przeznaczone pod magazyn, w którym będą składowane. Zarówno na drzwiach szafki, jak i magazynu należy zawieść tabliczkę z napisem,"MAGAZYN ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN" lub "NIEUPOWAŻNIONYM WSTĘP WZBRONIONY". Każde z miejsc, w których przechowywane są środki ochrony roślin, należy zamykać na klucz, by znajdujące się wewnątrz pestycydy nie wpadły w niepowołane ręce.

Istotne jest również to, by w pobliżu miejsc, w których przechowujemy ŚOR, znajdowała się apteczka z podstawowym wyposażeniem, umożliwiającym udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Jaka wilgotność i temperatura?

Najważniejsze w prawidłowym przechowywaniu środków ochrony roślin są wilgotność i temperatura, które powinny być utrzymywane na następującym poziomie:

Temperatura od 0 do 30 stopni Celsjusza z uwzględnieniem warunków zewnętrznych, czyli niskich i wysokich temperatur, które doprowadzają, przy spadku poniżej 0, do zamarzania cieszy, a przy wzroście do uwalniania się związków lotnych. Wysokość temperatury adekwatnej do danego pestycydu powinna być opisana na etykiecie opakowania.

Nie bez znaczenia jest również wentylacja pomieszczeń przeznaczonych pod magazyn ze względu na właściwości higroskopijne środków w postaci proszku lub granulatu, które absorbują wodę, jeśli wentylacja jest wadliwa. Rolnik, chcący zadbać o magazynowane pestycydy powinien dopilnować tego, by instalacja wentylacyjna zawsze była sprawna, a szczególnie zimą.

oprac. Justyna Czupryniak

fot. Bernat

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 14:32