m kMarek Kalinowski
StoryEditorZadbaj o ŚOR

Jak przechowywać środki ochrony roślin w czasie zimy?

14.12.2023., 14:48h
Aby środki ochrony roślin były bezpieczne i skutecznie działały, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. Warunki powinny być dostosowane również do pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Jak należy przechowywać środki ochrony roślin zimą?

Zasady przechowywania środków ochrony roślin 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że środki ochrony roślin powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Określa to nawet odpowiednie prawo, zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin. 

Podstawowe zasady przechowywania środków ochrony roślin, do których należy się stosować o każdej porze roku, określają, że te chemikalia należy przechowywać: 

  • W oryginalnych opakowaniach oraz w sposób uniemożliwiający kontakt tych środków z żywnością napojami lub paszą; 
  • W sposób zapewniający, że: 
    • nie zostaną spożyte przez zwierzęta; 
    • są niedostępne dla dzieci; 
    • nie zachodzi ryzyko, skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów prawa wodnego, skażenia gruntu wskutek wycieku i przesiąknięcia, przedostania się do systemów kanalizacyjnych. 

Gdzie przechowywać środki ochrony roślin? 

Przepisy regulują także to, w jakim miejscu powinny być przechowywane środki służące ochronie roślin. Powinno to być pomieszczenie wydzielone poza budynkiem mieszkalnym i inwentarskim, specjalnie oznakowane, wentylowane, zamykane i niedostępne dla postronnych ludzi. Należy oznaczyć je tabliczkami „Magazyn środków ochrony roślin” oraz „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. 

Jak temperatura i wilgotność wpływają na środki ochrony roślin? 

Zimą i latem należy szczególnie zatroszczyć się o warunki, w jakich przechowywane są stosowane w gospodarstwie środki ochrony roślin. Wszystko przez to, że ich skuteczność uzależniona jest między innymi od temperatury i wilgotności, w jakich je przechowywano. Jeżeli te warunki nie będą optymalne, właściwości fizyczne i chemiczne preparatów mogą ulegać zmianom, przez co po zastosowaniu na polu chemikalia nie zadziałają odpowiednio na rośliny. W skrajnym przypadku mogą okazać się bezużyteczne. Przemrożenie środków ochrony roślin może też doprowadzić do powstania osadów, których rolnik nie zdoła już rozpuścić. 

Jak przechowywać środki ochrony roślin zimą? 

W zimie warto zadbać przede wszystkim o właściwą temperaturę przechowywania środków ochrony roślin. Optymalnie jest to pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza, jednak w miarę możliwości należy upewnić się, czy dany preparat nie ma szczególnych wymagań. Ważna jest także wilgotność. W zawilgoconym pomieszczeniu zniszczeniu mogą ulec etykiety informacyjne na substancjach chroniących rośliny, a preparaty w formie sypkiej mogą zmienić właściwości. 

 

źródło: PIORIN

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. styczeń 2025 10:44